25 Mayıs 2024, Cumartesi

Haftalık Bülten – 5 Ocak 2024

Patron düzeni öldürmeye devam ediyor
https://x.com/pensendeyiz/status/1740660995419173160?s=20

Maltepe Piazza Avm’de bir kişi, “Açım ben aç, çocuklarım aç, 15 bin lira borcum var” sözlerinin ardından intihar etti. Patron düzeninin ve AKP’nin ekonomi politikaları emekçileri her geçen gün daha da köşeye sıkıştırıyor. Açlığın ve yoksulluğun kader olduğunu söyleyen bu düzen kahrolsun!

Aycan Tekstil fabrikasından sömürü manzaraları!

https://patronlarinensesindeyiz.org/2023/12/28/aycan-tekstil-fabrikasinda-hak-gasplari-artti/

Patronların Ensesindeyiz’e ulaşan işçilerin aktardığına göre Aycan Tekstil’in Ergene Fabrikasında çalışma koşulları kötüleşiyor ve hak gaspları gün geçtikçe artıyor. Sendika düşmanlığı, uzun çalışma saatleri, Kürt ve Suriyeli işçilere karşı ırkçılık, hijyenik olmayan kıyafetler, soğuk çalışma ortamı..
Emekçiler insanca çalışma koşulları için mücadele edecek, sömürücüler emekçilerin hakkını verecek. Aycan Tekstil’e sesleniyoruz: Ensenizdeyiz!

2024 #MücadeleninYılı olacak!

Patronların Ensesindeyiz, umut dolu bir yeni yıl videosu yayınlayarak emekçileri 2024’te PE le mücadeleye çağırdı:

“Düşük ücretlere, uzadıkça uzayan mesailere, hiç bitmeyen baskı ve mobbinge karşı kendini yalnız mı hissediyorsun? Vaktinin büyük çoğunu işte geçirip, kazandığının neredeyse tamamını kiraya, faturalara, mutfak masraflarına harcamaktan yoruldun mu? En ufak bir hak arayışında tek başına kalıp sinmek artık ağır mı geliyor? #YalnızDeğilsin! Patronların Ensesindeyiz söz veriyor: 2024 emekçilerin yılı olsun diye mücadeleyi yükselteceğiz. Yeni yılda, PE ile mücadeleye!”

Tazminatları ödenmeden işten çıkarılan ANTIP A.Ş. işçileri hakları için eylemdeydi
https://patronlarinensesindeyiz.org/2023/12/30/tazminatlari-odenmeden-isten-cikarilan-antip-a-s-iscileri-haklari-icin-eylemdeydi/

Ankara Tıplılar Vakfı’nın iktisadi işletmesi olan ANTIP A.Ş.’de çalışan 72 işçi tazminatsız şekilde işten çıkarıldı. İşçiler, ihbar ve kıdem tazminatlarını alma ve Ankara Üniversitesi (AÜ) tarafından açılan ihaleyi alacak şirket bünyesinde de çalışmaya devam etme talepleriyle eylem yaptı. Rektörlük ile görüşmeleri sonucunda talepleri karşılanmayan işçiler direniş kararı aldı.

İşçi düşmanı Saadettin Tezcan’ın ensesinde olacağız!
https://x.com/pensendeyiz/status/1742119754846945434?s=20

Fabrikatör Sadettin Tezcan’ın bir işçiye saldırdığı görüntüler ortaya çıkması üzerine Patronların Ensesindeyiz bir mesaj yayınlayarak sert tepki gösterdi:
“Tezcan Galvaniz patronu Saadettin Tezcan’ın işini kuralına göre yapan işçiyi tartakladığı görüntüleri öfkeyle izledik. Bu işçi düşmanlığı, Tezcan’ın ilk vukuatı değil. İşçilerin servis araçlarını iptal etmek, kışlık kıyafet vermemek ve öğle yemeklerini kesmek gibi suçlarını da biliyoruz. Patron tehdidine, şiddetine, baskısına karşı başta şiddete uğrayan işçi kardeşimiz olmak üzere tüm Tezcan Galvaniz işçilerinin yanındayız.”

Yapı Merkezi işçilerinden basın açıklaması
Aylardır maaşlarını alamayan Yapı Merkezi işçileri, haklarını alabilmek için şirketin Altunizade’deki merkez binası önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Dev-Yapı İş Genel Sekreteri tarafından yapılan basın açıklamasında sonuna kadar mücadele edileceği vurgusu yapıldı. Patronların Ensesindeyiz de hak mücadelelerinde işçilerin yanındaydı.
Şirket yetkilileriyle yapılan görüşme neticesinde işten çıkarılan tüm işçilerin alacaklarının Cuma günü yatırılacağı sözü verildi.

Çiğli Tekstil işçileri: “Daha bir gün bile eve karnım tok gitmedim”

Tekstil sektörünün yoğunlaştığı İzmir Çiğli Atatürk OSB’de çalışan tekstil işçileri ile sektörde ve iş yerlerinde yaşadıkları sorunları konuştuk.
Şimdilerde herkes asgari ücreti konuşurken birçok iş yerinde işçiler ne kadar zam alacağını, zamlı ücretin ne zaman yatacağını dahi bilmiyor. Çünkü patronlar zamlı ücretleri Mart’a kadar öteleyebiliyor ve birçok tekstil patronun ortak toplantılar ile ücret skalasını çoktan belirlediği söylentileri kulaktan kulağa yayılıyor.

Memur ve emeklilere yapılan zammın şimdiden hiçbir hükmü kalmadı!
https://x.com/pensendeyiz/status/1742510833853202776?s=20

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Aralık ayında enflasyon aylık yüzde 2,93, yıllık enflasyon yüzde 64,77 oldu. 6 aylık enflasyona göre belli olan SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 37,57, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına ise yüzde 49,25 oranında zam yapılacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Patronların Ensesindeyiz memur ve emeklilere, açıklanan enflasyon rakamları üzerinden yapılacak zammın ise şimdiden hiçbir hükmünün kalmadığının altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!