19 Mayıs 2024, Pazar

Stajyer-İşçi Avukat Dayanışma Ağı

Hukuk büroları stajyer-işçi avukatların yoğun mesai saatleri boyunca çalıştırılıp insanca yaşayacakları bir ücret kazanamadıkları bir sömürü cehennemine dönüşmüş durumda. Hukuk öğrencisiyken ücretsiz olarak, stajyer avukatken asgari ücretin yarısı dahi etmeyen maaşlarla binlerce lira ödeyerek avukatlık ruhsatı almak zorunda kalıyoruz. Ruhsatı aldıktan sonra da karşımıza çıkan koşullar için “bir sene sıkın dişinizi” deniyor.

Bizler dişimizi sıkmaktansa mücadele etmek için bundan üç yıl önce Patronların Ensesindeyiz Stajyer Avukat ve Hukuk Öğrencileri Dayanışma Ağı’nda bir araya geldik. Geçtiğimiz üç sene içerisinde çok sayıda etkinlik ve eylem örgütledik. Dayanışma derslerinde bir araya geldik, İstanbul Barosu önünde yaşanabilir bir ücret talebiyle eylem gerçekleştirdik, 2023 adli yıl açılışında düşük ücretlere karşı Adalet Bakanlığı önünde eylem yaptık, pek çok toplantıda yan yana geldik. Stajyer avukat ve hukuk öğrencileri olarak, mücadeleyi ve dayanışmayı birlikte büyüttük.

Tüm stajyer-işçi avukatlara ve çalışan hukuk öğrencilerine çağrımızdır: Belirsiz bir geleceği düşlemektense, yan yana gelip yaşamlarımızı değiştirebiliriz.

Haberler

TOKİ şantiyesindeki iş cinayetinin hesabını soracağız

Manisa’da sürmekte olan TOKİ inşaatında vinç operatörü arkadaşımız Mert Bayat’ı iş cinayetinde kaybettik. Aksu İnşaat adlı firma bünyesinde vinç operatörü olarak çalışan Bayat, geçtiğimiz...

Dayanışma Ağına Katıl :

pe