19 Mayıs 2024, Pazar

Aycan Tekstil fabrikasında hak gaspları arttı

Patronların Ensesindeyiz’e gelen bilgiye göre Aycan Tekstil’in Ergene Fabrikasında çalışma koşulları kötüleşiyor ve hak gaspları gün geçtikçe artıyor.

Tekirdağ Ergene ilçesindeki Velimeşe Organize Sanayi Bölgesinde yer alan, 200 işçinin çalıştığı Aycan Tekstil’de Öz İplik-İş sendikasına üye oldukları gerekçesiyle 2 işçi işten atıldı.

İşçilerin sendika üyesi olmasından korkan Aycan Tekstil, işçilerle dışarıdan etkileşim kurmasınlar diye fabrika dışından binilen servislere fabrika bahçesinden binilmesi düzenlemesini getirdi. Ayrıca işe giriş çıkışlarda kullanılan kart yerlerini değiştirdi.

Yeni yıldan sonra iş saatlerini haftada 4 gün 12 saat olarak düzenleyeceğini işçilere duyuran Aycan Tekstil, uzun çalışma saatlerine itiraz eden yaklaşık 70 işçiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. Ayrıca birçok fabrikada alışılagelmiş ama hukuksuzca olan fazla mesai ücretlerinin elden verilmesi, uzun süredir Aycan Tekstil’de de normalleşmiş durumda.

İşçiler kötü çalışma koşullarından şikayetçi

Hijyenik olmayan odalarda kıyafetlerini değiştiren işçiler, işe ilk başladıklarında “iş kıyafetini aldım” diye belge imzalatılmasına rağmen firma tarafından hiçbir iş kıyafeti verilmiyor. İşçiler hem kendi kıyafetleriyle çalışmak zorunda kalırken, hem de ısıtma sistemleri olmadığı için üşüdüklerini dile getiriyor.

İşçilere ırkçı sözler sarf ediliyor

Patron yanlısı şefler işçilere hakaretvari bir üslupla hitap edip mobbing uygularken aynı zamanda Kürt ve Suriyeli işçilere ırkçı sözler sarf etmekte. Mobbing’e dayanamayıp işten ayrılan işçiler de bulunmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!