25 Mayıs 2024, Cumartesi

Yapı Merkezi işçilerinin direnişi devam ediyor

Geçtiğimiz aylarda grevleri ile gündeme gelen Yapı Merkezi işçilerinin bir bölümü halen ücretleri yatırılmadığı için direnişe geçtiler.

Dünyanın en zengin inşaat firmaları içerisinde yer alan Yapı Merkezi’nin Doğu Afrika’da inşa ettiği Tanzanya Darüsselam-Morogoro Demiryolu Projesi’nde çalışan Türk işçiler, maaşlarını alamadıkları için geçtiğimiz aylarda mücadele etmiş ve haklarını alabilmişlerdi.

Yapı Merkezi firmasının grevinin başlamasından önce işten çıkardığı işçilerin de içeride alacakları kalmıştı. Bu işçiler, alamadıkları maaş, tazminat ve yan hakları için firmanın Türkiye’deki merkezi önünde direnmeye başlamış ve onlar da haklarını alabilmişti.

Ancak tüm bu yaşanan süreçten ders çıkarmayan Yapı Merkezi patronları, aynı projede çalışmış olan çok sayıda işçiye halen ücretlerini vermedi. Geçen hafta bu nedenle memleketlerinden kalkıp gelen işçiler geçtiğimiz hafta salı günü direnişe başlamışlardı. Kapıda polislerin de beklediği Yapı Merkezi binası önüne çıkan Yapı Merkezi yöneticisi, geçen hafta Cuma günü için tüm alacakları bekleyen işçilerin ücretlerinin ödeneceği ve tüm hesapların kapanacağı sözü vermişti. Bu söze binaen kapıdaki direnişe devam etmemelerini ‘rica etmişlerdi.’’

Gelinen noktada cuma günü işçilerin maaşları yatırılmadı ve dün itibariyle Yapı Merkezi işçileri tekrar direnişe geçtiler.

Patronların Ensesindeyiz olarak direniş süreci boyunca işçilerin yanında olacağımızı ve arkadaşlarımız haklarını alana kadar sonuna kadar mücadele edeceğimizi buradan da duyuruyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!