25 Mayıs 2024, Cumartesi

Haftalık Bülten – 10 Kasım 2023

Bilişim Emekçileri Dayanışma Ağı yoluna devam ediyor 
https://patronlarinensesindeyiz.org/2023/11/05/bilisim-emekcileri-dayanismaagiyolunadevamediyor/

İstanbul’da bir araya gelen bilişim emekçileri, Yazılım Emekçileri Dayanışma Ağı’nın yeni dönemde atacağı adımları değerlendirdi. Önümüzdeki dönemde dayanışma ağının bilişim sektöründeki bütün emekçileri kapsaması için “Bilişim Emekçileri Dayanışma Ağı” olarak yola devam etmesine karar verildi. Toplantı tüm bilişim emekçilerine dayanışma ağına katılma çağrısıyla son buldu.

İletişim Emekçileri Dezenformasyon Yasası’na karşı toplandı

İktidar keyfi kanunlarla mesleklerini gerçekleştiren basın emekçilerine nefes aldırmıyor. İletişim Emekçileri geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren dezenformasyon yasasına tepki göstererek bir araya geldi. Sansüre ve baskıya meydan okuma çağrısı yaptı.

“Halka Arz” Adı Altında Borsa Manipülasyonu

Patronların Ensesindeyiz Banka Emekçileri Dayanışma Ağı hisse senedi furyasını masaya yatırdı:
“Bu görünürde kaybedeni olmayan oyunun mutlaka bir kaybedeni olması gerek. O da önünde sonunda hep şahit olduğumuz gibi küçük yatırımcılar olacaktır. Çoğu emekçi olan bu küçük yatırımcılar bu süreçte kendi sınıf çıkarlarını bir tarafa bırakıp liberal ekonomistlerin, patronların peşinden giderek, kendi küçük portföylerini kurtarmak için ister istemez en piyasa dostu, en kamu çıkarlarından uzak ekonomik tedbirlerin savunucusu haline gelmiş olacak.”

Öz Finans-İş sendikasında istifalar

 

https://patronlarinensesindeyiz.org/2023/11/07/oz-finans-is-sendikasinda-istifalar/

Ziraat Bankası, Halkbank, Ziraat Katılım, BDDK, SPK ve Kamu Gözetim Kurumu’nda örgütlü olan Öz Finans-İş sendikasında son günlerde istifalar yaşanmaya başladı. Banka Emekçileri Dayanışma Ağı bir açıklama yaparak “hakkını arayan banka emekçisi kardeşlerimizin yanındayız’’ mesajı verdi.

Şehir Hastanelerinin Gerçek Öyküsü

Patronların Ensesindeyiz’in “Gerçek Öykü” serisi bu ay “Şehir Hastaneleri’nin Gerçek Öyküsü” ile devam ediyor.

-Sağlıkta dönüşüm nasıl gerçekleşti?
-Kamu-Özel ortaklığı ne anlama geliyor?
-Şehir Hastaneleri sağlık hizmeti sunumunu ne boyuta taşıdı?
-İhale süreçlerinde pastanın büyüğünü kimler yedi?

Bu sorulara yanıtlar arayan dosya haber, hükümet ve sermaye ortaklığını gözler önüne seriyor.
Rönesans, Türkerler, Akfen, YDA gibi inşaat firmalarının temel atılmasından sağlık hizmetine kadar parçası olduğu ‘’Şehir Hastaneleri’’ dosya haberimizi indirmek için linke tıklayınız.

Kış ayları da yaz ayları kadar zor: Turizm işçileri

https://patronlarinensesindeyiz.org/2023/11/08/kis-aylari-da-yaz-aylari-kadar-zor-turizm-iscileri/

Yaz aylarında ağır çalışma şartları altında yoğun bir sezon geçiren turizm işçileri için kış ayları da zor geçiyor. Patronların çoğu yaz dönemi sonunda turizm emekçilerini işten çıkarıyor. Emekçiler için sorunlar bununla da sınırlı değil. Çalıştıkları yaz dönemi boyunca ücret, yemek, mola gibi en temel hakları gasp edilen emekçiler için hayat giderek zor hale geliyor. Antalya Turizm Emekçileri Dayanışma Ağı tarafından kaleme alınan yazıda işçiler, yaşadıkları sorunları anlattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!