DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

A101, BİM, Carrefour, Migros… Market işçileri örgütleniyor

Boyun Eğme dergisinin 251. sayısında bir sayfa market işçilerinin örgütlenmesi konusuna ayrılmış. Haberin tamamını aşağıda okuyabilirsiniz.

Pandemide çalışma koşulları en çok ağırlaşan sektörlerin başında market sektörü geliyor. Büyüğünden küçüğüne tüm market zincirlerinde işçilerin iş yükü katlandı, gelirlerinde ise artış söz konusu olmadı.

Sektörde çalışan işçilerin ortak sorunlarının en başında personel eksikliği ve buna bağlı olarak gelişen zorunlu fazla mesailer geliyor. Patronlar sürekli aynı miktarda iş yükünü daha az personele yaptırmanın fırsatını kolluyor. Eksik personelle işler yetişmediğinden kimi örneklerde 12 saate kadar uzayan mesailer yapmak zorunda bırakılan işçiler, çoğu zaman fazla mesai ücreti de alamıyorlar. Öyle ki geçtiğimiz yıllarda eksik personel çalıştırmaktan ceza yiyip cezayı ödemenin, personel almaktan daha kârlı olduğunu keşfedince uygulamaya devam eden A101 mağazası haberlere konu olmuştu. Aynı A101 bugünlerde on bin birinci mağazasını açmakla övündüğü reklamlar yayınlamakta ve “istihdama sunduğu katkı”dan bahsetmekte.

PANDEMİ DÖNEMİNDE ARTAN İŞ YÜKÜ İŞÇİLERİN SIRTINA BİNDİ

Market işçilerinin zaten ağır olan koşulları pandemiyle birlikte daha da ağırlaşmış durumda. Pandeminin başında müşterilerin uzun karantina ihtimalinde devletin gerekli tedariki sağlayacağına duyduğu güvensizlik sonucu artan market alışverişi ve o zamandan bugüne kalıcılaşmış olan eve sipariş servisi yeni personel alımını gerektiriyor. Ama market zincirlerinin çoğu artan iş yükünü var olan personelin üzerine bindirip sömürüyü katladı.

MARKET İŞÇİLERİ ÖRGÜTLENİYOR

Koşulların böyle olduğu bu sektörde henüz daha kök salmış bir sendikalaşma ve örgütlenme deneyimi mevcut değil. İşçilerin daha iyi bir iş bulabildikleri anda sektörden ayrılmalarının ve patronların İŞKUR üzerinden gelen işçileri üç aylık süre sona erdiğinde işten çıkarmalarının -işçilerin maaşı üç ay süreyle ilgili işyeri değil devlet tarafından ödeniyor- oluşturduğu sirkülasyon örgütlenme olanaklarını güçleştiriyor. Oysa Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’yla irtibata geçen market işçilerinin anlattıkları örgütlenmenin ne kadar acil bir ihtiyaç olduğunu göstermekte.

A101 ON BİN BİRİNCİ MAĞAZAYI NASIL AÇTI?

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na konuşan A101 çalışanının çalışma koşulları üzerine anlattıkları, market mağazalarının kısa bir sürede nasıl pıtrak gibi çoğaldığını gözler önüne seriyor. Dinlenmeye bile fırsat vermeyen ağır çalışma koşullarından şikâyet eden market işçisi, “En büyük sorunumuz altı personel çalışması gereken markette üç personel çalışıyor olmamız. Öyle ağır bir iş yüküyle karşı karşıyayız ki mesaimiz 18.00’de bitiyor gözükmesine rağmen 19.30-20.00’den önce marketten ayrılamıyoruz” diyor.

İşsizliğin hızlıca artmasının çalışanlar arasında işini kaybetme korkusunu da büyüttüğünü ifade eden market çalışanı, “Fakat bu korku yüzünden hakkını aramaktan geri durmak, dayatılan koşullara razı olmak tam da patronların istediği şey. İşçiler sussun, onlar da sömürüyü daha da arttırsınlar istiyorlar” diyerek  tüm market çalışanlarını haklarını aramaya, insanca çalışma koşulları için birlikte mücadeleye çağırıyor.

CARREFOUR’DA ALDIĞIMIZ ÜCRET GÜNÜN SONUNDA ALDIĞIMIZ ÜRÜNLERE YETMİYOR

Carrefour’da beş yıldır kasada çalışan bir market işçisi şöyle anlatıyor: “Düşük ücretler nedeniyle geçimimizi sağlamakta günden güne daha da zorlanıyoruz. Gün boyu kendi sattığımız ürünleri günün sonunda aldığımız ücretle satın alamıyoruz. İşletme bizi, ciro baskısını ve mobbingi bir an olsun üzerimizden çekmeden çalıştırıyor. En ufak hatamızda ücretsiz izne gönderilmek veya sürülmekle tehdit ediliyoruz.”

Sabancı patronları milyonlarca dolarlık boğaza nazır yalılarında pandemiyi geçirirken kendilerinin payına kâr baskısı altında ağır çalışma koşulları ve düşük ücretler düştüğünü ifade eden Carrefour çalışanı, “Neyse ki yalnız değiliz. Patronların Ensesindeyiz Ağı ile birlikte örgütleniyor ve işyerinde bilinçli hareket ederek baskı ve mobbinge karşı duruyoruz” diyerek bütün Carrefour emekçilerini örgütlenmeye çağırıyor.

MİGROS’TA EN UFAK HATA İŞTEN ATILMA GEREKÇESİ SAYILIYOR

3M Migros mağazasında çalışan bir işçi ise en büyük sorunlarından birinin dinlenme alanı olmaması olduğunu söylüyor. Yaklaşık 200 kişinin çalıştığı mağazada aynı anda en fazla dokuz on kişinin yemek yiyebildiğini söyleyen işçi bu nedenle ayakta yemek yemek zorunda kaldıklarını ifade ediyor. Yeme içme alanlarında hijyen kurallarına dikkat edilmediğini ve çıkan kötü yemekler nedeniyle zaman zaman aç kalarak çalıştıklarını belirtiyor.

İşsizlik tehdidi de çalışanlar için önemli bir sorun: “Bir de yöneticilerin insanı sürekli diken üstünde hissettiren tavırları var. Yöneticilerin işçiler üzerinde tehdit sopası olarak niteleyebileceğimiz bir raporlama yöntemi mevcut. En ufak hatamızda bile yöneticiler tarafından savunma yazmamız isteniyor ve bu savunmalar daha sonra işten atılma gerekçesi olarak kullanılabiliyor.”

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x