25 Mayıs 2024, Cumartesi

Yurtiçi Kargo işçileri: Canımıza Tak Etti

Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı Yurtiçi Kargo’nun farklı şubelerinde çalışan işçilerle görüştü. Kargo işçileri, tedbirsiz koşullarda, artan iş yükü ve uzayan mesailerle boğuşuyor. Yurtiçi Kargo işçileri kargo şirketlerinde alınmasını talep ettikleri önlemleri geçtiğimiz günlerde sıralamıştı. https://patronlarinensesindeyiz.org/2020/03/31/yurtici-kargo-calisanlari-talep-ediyor/

“Bize evde kalın diyenlere soruyorum, biz nasıl evde kalalım? “

İstanbul Avrupa yakasından Yurtiçi Kargo işçisi:

Yurtiçi kargoda senelerdir çalışıyorum. Salgınla mücadelede kendi şubem adına sınıfta kaldığımızı düşünüyorum. Yurtiçi Kargo’nun böyle binlerce şubesi var. Virüsün en kolay yayılabileceği sektörlerin başında geliyor kargo ve taşımacılık. Şube yönetiminin şimdiye kadar aldığı önlemler ise oldukça yetersiz. Güvencesiz, örgütsüz, uzun saatlerde, ağır koşullarda ve sendikasız çalışmaya alışmışız. Salgınla birlikte iş yükümüz de oldukça arttı. Bize evde kalın diyenlere soruyorum, biz nasıl evde kalalım?

Ekonomik istikrar paketinden taşımacılık işçilerine daha yoğun iş temposu çıktı. Çok nadir şubelerde akşam 7’de iş bırakabiliyoruz. Çoğunlukla saatler sonrasına sarkabiliyor. Üstüne işçiler birbirine karşı kışkırtılıyor, sen daha az dağıttın, sen daha çok dağıttın denilerek. Bence acil olmayan ihtiyaçlarda kargo gönderimi yasaklanmalı.

“Problemleri dile getiren arkadaşlarım işten kovuldular”

Ankara’dan Yurtiçi Kargo işçisi:

Salgından sonra alınan önlemler şubeden şubeye göre değişiyor. Yani belli bir güvenlik prosedürü uygulanmıyor. İşçiler şube sorumlusunun insiyatifine bırakılmış. Bunun genel müdürlükten çözülmesi gerekir. Malum meseleden ötürü iş tempomuz sürekli artarken, eleman alımı şöyle dursun bazı elemanlar yıllık izne çıkartıldı. Az elemanla çalışma kuralı uygulandı ancak mesai saatlerimiz düşmedi.

Salgından önce de yoğun bir tempoda çalışıyorduk. Mola saatlerimizi asla kullanamıyorduk, gün içinde yemek ve dinlenme dahil mola süremiz 30 dakika ile 45 dakika arasında değişiyordu. Dinlenmeden çalıştığımız için yaptığımız hataların sayısı artıyor. Güvencemiz yok, sendikanın adını geçiren işten atılıyor. İş çizelgesine saat 19.00 çıkış yazıyoruz ancak 22.30’da çıktığım zamanları biliyorum. Twitter’dan bile Yurtiçi Kargo’daki problemleri dile getiren arkadaşlarım işten kovuldular. O arkadaşların da tekrar işe iadesi için elimden geleni yapmaya hazırım.

“Maskeyi eldiveni dahi biz dayattık da getirdiler”

Anadolu yakası PE işyeri komitesinden bir Yurtiçi Kargo işçisi:

Taşımacılık sektörünün kendine has problemleri var. Çalışma saatleri uzun, işimiz stresli bir iş. Bu problemlere bir de salgın eklenince, canımıza tak etti. Bezden bozma bir maske dağıttılar. Doktorlar söylüyor bu maskelerin hiç bir işe yaramadığını. Biz de hemen bir iş yeri komitesi kurduk. Mücadele edip hakkımızı aramaya niyetliyiz.

Şube müdürüne ilettiğimiz sorunların Yurtiçi Kargo merkezine ulaşmadığına eminiz. Maaşlar asgari ücretin bir tık üstü yatar bizde. Ama canımıza da okurlar. Maskeyi eldiveni dahi biz dayattık da getirdiler. İlk etapta koruyucu ekipman yoktu ya o dönem virüs kapsaydık? Şubemiz bir kere dezenfekte edildi oysa her gün dezenfekte edilmesi lazım.

Ya birlik olup mücadele edecektik ya da lanet olsun diyerek işten ayrılacaktık. O yüzden işyeri komitesi kurduk. Bütün Yurtiçi Kargo işçileri bizler gibi Patronların Ensesindeyiz Ağı’yla iletişime geçmeli.

 

 

5 YORUMLAR

 1. Kargo firmaları tam bir sömürü yeridir. İş yoğun ve stresli, yöneticiler vefasız ve vicdansızdır.
  Hayatımın en büyük hatası diye tanimladigim işte on yılım heba oldu. Pacami zor kurtardım, bir yıl iş aradım, kendi kendime bir şeyler yaptım ama geri dönmedim.
  Şimdi bir fabrikada isciyim. Kargolara kıyasla, saatlerim belli, ne zaman girerim ne zaman çıkarım belli. Çay saatim, yemek saatim belli. Düzenim var, mesaaim var, ikramiyem var. Calistigimin karsiligi var.
  Sakın iş olarak kargoyu seçmeyin, sectiysenizde bir an once kurtulmaya bakin.
  Lanet olsun sömürü duzenine.

 2. Bende aras kargo kuryesiyim artık aras kargo olarak önem değil veba taşıyoruz ayakkabı ve farmasi lcwakiki siparişleri rezillik böyle bir zamanda neyse herkes hakettiğini yaşar güzel ülkem benim.

 3. Int bi çok ürün indirimde ve ÜCRTSIZ KARGO seçeneğiyle ama bu ürünleri dağıtan işçiler virüs tehlikesi ne rağmen çalışmak zorundalar onları düşünerek almak istediğim şeylerden vazgeçiyorum ben kendi üzerime düşen o yapıyorum herkesi bu duyarlılığa davete ediyorum

 4. Çok haklısınız gıda ve acil ihtiyaç malzemesi dışında taşıma yapmamalısınız ama üretim devam edecek anlayışı ile firmaların batmamasını hedefleyen zihniyetle bu iş çok zor. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmedikçe size rahat yok maalesef.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!