20 Haziran 2024, Perşembe

Yurtiçi Kargo çalışanları taleplerini iletti

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan Yurtiçi Kargo çalışanları, hem kendi sağlıkları hem de toplum sağlığı açısından alınmasını talep ettikleri önlemleri anlattı:

“Bizler Yurtiçi Kargo çalışanlarıyız. Ülkemizin ve dünyamızın içerisinde bulunduğu koronavirüs salgını hepimizi etkilediği gibi bazı sektörleri daha da güç duruma sokmuştur. Salgının yayılmasıyla beraber devlet yetkililerinin evde kal çağrısı toplumun bir kesiminde karşılık bulmuş, insanlar özel durumlarda dışarı çıkmak ve alışveriş yapmak yerine ihtiyaçlarını kargolar vasıtasıyla sipariş etmeye başlamış, bununla beraber de içinde bulunduğumuz sektörün yoğunluğu daha da artmıştır. Her gün onlarca insanın kargolarını taşıyoruz ve bu vesileyle insanlarla temas kurmuş oluyoruz. Bu durum hem bizim salgına yakalanma ihtimalimizi hem de virüsün taşıyıcılığını yaparak insanlara bulaştırma ihtimalimizi artırıyor. Maalesef önlem amaçlı kullanılan maske ve eldivenler de yetersiz kalıyor.

Eğer doğru önlemler alınmaz ise ciddi konunun daha ciddi boyutlara ulaşabileceğini görüyor ve bunun önüne geçebilmek adına hem kendi firmamızın hem de diğer kargo şirketlerinin alması gereken önlemleri aşağıda sıralıyoruz.

 • Tıbbi gereçler, temizlik ürünleri ve gıda ürünleri hariç kargo alımı durdurulmalıdır.
 • Çalışma saatleri kısaltılmalıdır.
 • Çalışma günleri azaltılmalıdır.
 • Şubeler her hafta sonu dezenfekte edilmeli, daha kaliteli maske ve eldiven ihtiyaçları tedarik edilmelidir. En son gönderilen bez parçasından bozma maskeler hiç bir işe yaramamaktadır.

Hem bizlerin sağlığı, hem de toplumun genelinin sağlığının korunması açısından bu taleplerin bütün kargo sektörlerinde derhal uygulamaya konulmasını talep ediyor ve kamuoyuna duyuruyoruz.”

 

13 YORUMLAR

 1. aynen katılıyorum. ben ve benim durumumda olanlar için. iş yükü iki kat arttı. kargo sayısı arttı. daha çok insanlarla temasımız arttı. virüse bulaşma riskimiz arttı. herkes herşeyi istiyor. kısıtlama getirilsin . zorunlu ihtiyaç dışında birşey istenmesin. bugün işten akşam 22: 15 de çıktık. sabah 9 işbaşı.

 2. Tedbir almazlarsa çalışacak kalifiye elaman bulamazlar ve itibar kaybederler. Yurtiçi kargo dahiplerinin insan ve çalışan sağlığına önem vereceklerine inanmak ve görmek istiyorum.

 3. Bence taşınabilenler listesinde gıda en başta olmalı. Özellikle bu durumda maddi olarak imkanı olmayanlar için ya da sağlıklı gıdaya ulaşmak isteyenler için gıda ürünleri mutlaka taşınmalı. Önlemler konusuna katılıyorum ama çalışma saatleri de değişmemeli

 4. İş yükü arttı kargocuların, kargodan da bulaşır virüs. Sürekli dezenfekte olunması çok zor. Sürekli her pakette her işlemde el yıkamak kolonya dökmek kendini neyden nasıl koruyacaklar. Gereksiz kargolamaya sınırlama gelmeli… Hem kargocuların hem çevresindekilerin hem de gerekli olan önemli kargoyu alanların da riski artmış oluyor. Aslında virüs tehdidi geçene kadar kapatılması bence çok daha mantıklı. Bu kargocuların gittikleri evde hasta olan yaşı küçük olan engeli ya da solunum sıkıntısı olup bulaşma durumu yok mu?

 5. Becede kargo şirketleri kapatılsın yoksa bu salgın bitmez birde insanları anlamıyorum evlerin de kalıyor virüs eve davet ediyorlar bütün ailece aynı anda yakalanacak lütfen artık kargo istemeyin bu ilete bir an önce kurtulalım

 6. Patronlar daha çok kazanmak için yetersiz ve kalifiye olmayan eleman çalıştırıp, sürat kargo ve yurtiçi kargo kendini bitirmiş, itibarlarını kaybetmişlerdi. Tekrar prestij sahibi olmalari icin çalışma saatleri ve günleri sağlık açısından azaltılıp, koruma önlemleri artırılmalı ancak personel sayısı KALIFIYE elemanlarla artırılmalıdır. Daha konusmayi bilmeyen, insan ilişkilerinden bi haber kişileri vitrin yapmak (Amasya), çöküşün habercisidir.

 7. Çalışma saatleri 10 5 olmalı. Cumartesi de kapatılmalı. Bu şekilde devam ederse Yurtiçi Kargo daki 5 senelik çalışma hayatımı sonlandıracağım.

 8. Taşıdığımız kozmetik malzemeleri bizlerin canlarından daha önemli arkadaslar kimse bosuna calisma saatleri dusecek internet alisverisi kesilecek diye umit etmesin bizlerin canı ve sağlığı tepedekilerin umrunda degil

 9. Her gün binlerce kargo geliyor evde oturan cani sıkılıyor sipariş veriyor giyiyor gel al iade etcem bizler çok büyük risk taşıyoruz neymis tıbbi mlz tasiniyormis %95 internet alışverişi kargolar kapanmalı diyarbakır da çıkmış 3 kişi mesela korana virus olmuş ama herkesten gizleniyor yazıklar olsun.

 10. O kadar çok katılıyorum ki sizin tüm yorumlarınıza ama hiç birimizin canı aldıkları para kadar tatlı değil ve biz bu şekil kabullenerek çalıştığımız sürece hiç birşey değişmeyecek çünkü canımız o kadar ucuz ki saatleri bile kısaltılmayack kadar ucuz buraya da not düşüyorum eğer çalıştığım kargo da bana ve arkadaşlarıma milletin gereksiz ihtiyaçlarını götürürken virüs gelirse öbür dünya da iki elim yakasında !! Hakkımı da helal etmiyorum gereksiz yere alışveriş yapan ve bunlara izin verenlere !!!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!