13 Temmuz 2024, Cumartesi

Şehir hastanelerinde sular durulmuyor: Etlik Şehir Hastanesi’nde iş bırakma eylemi

Bilkent Şehir Hastanesi’nin ardından Etlik Şehir Hastanesi emekçileri de yaşadıkları zorlu koşulları ve yetersiz ücretleri iş bırakarak protesto etti. İSS firması tarafından temizlik ve taşıma gibi kollarda çalıştırılan işçiler Patronların Ensesindeyiz ile görüşerek sorunları ve talepleri hakkında şunları söylediler:

“Hemşirelerin işi bize yaptırılıyor ancak ücreti yine hemşireler alıyor. Görevimiz olmayan işler yaptırıldığı halde buna ait bir ücret ödenmiyor.

Üst solunum yolu hastalığı olduğu bilinen arkadaşımız üç katın yoğun bakım ortak alanlarına verildi. Hasta haliyle çöp alırken düşüp bayıldı.

Yemekhanede fare çıktığı için acile gidip yemek yedik. Bu durum suç sayılarak hakkımızda tutanak tutuldu. Haklarımızı savunmaya çalıştığımız, maaşların az olduğunu belirttiğimiz ve neden bazı çalışanların kayırıldığını sorduğumuzda cevap olarak “o zaman sizin öğlen yediğiniz yemek de haram, haram haramdır” denildi. Biz de hep beraber bu haramı protesto etmeye geldik.”

Şirketten de yakınan işçiler; “İSS hiçbir zaman, kolunuz kopsa dahi işten çıkartmaz, tazminat vermemek için. Çıkartmak yerine misal onkoloji zor bir bölüm. Bu tür yerlere göndererek istifaya zorlar. Her türlü mobbinge maruz kalmaktayız.” diye belirtiler.

Genel olarak düşük ücret aldıklarından, çalışma koşullarının güçlüğünden ve mobbingden yakınan işçilere, alana gelen eski çalışanlar da destek verdi.

Polisin de tedbir aldığı alanda açıklama yapan işçiler alkışlarla şirketi protesto ederek dağıldılar.

pe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!