13 Temmuz 2024, Cumartesi

Patronlar için çocuklarımızın ölmesine izin vermeyeceğiz

Bugün 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü. Çocuk işçiliğinin azalması gerekirken AKP desteğiyle her geçen gün artıyor ve her yıl en az 60-70 çocuk işçiyi iş cinayetinde kaybediyoruz. İSİG Meclisi’ne göre 2013-2024 yılları döneminde en az 695 çocuk çalışırken yaşamını yitirdi.

Türkiye’nin en büyük tekeli Koç Holding ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) işbirliğiyle, “meslek lisesi memleket meselesi” sloganı kullanılarak hayata geçirilen MESEM’le çocukların ucuz iş gücüne dönüştürülmesi meşrulaştırılmaya çalışılıyor. AKP iktidarı “çırak” ve “stajyer” adı altında çocukları sermayenin kucağına itiyor. Aynı zamanda MESEM’lerle patronlara finansman desteği sağlanıyor. Bunu yaparken işsizlik ve yoksulluğa neden olup kayıt dışılığı, piyasacı eğitimi ve gericileşmeyi kullanıyorlar.

Sermaye düzeninin ve onun ülkemizdeki temsilcisi AKP’nin emek düşmanı politikaları hız kesmeden devam ediyor. Onların politikaları yüzünden emekçiler açlığa terk ediliyor, çocuklarımız çalışırken hayatlarını kaybediyor. Dün Adana’da bulunan bir tekstil atölyesinde 12 yaşında Ahmet isimli Suriyeli çocuk işçi, bir süredir bozuk olan asansör ile duvar arasında sıkışarak hayatını kaybetti.

Emekçileri çoluk çocuk demeden ölüme terk eden bu düzenle görülecek hesabımız var!

Koçlar, Sabancılar başta olmak üzere tüm patronlara ve sermaye işbirlikçilerine hatırlatalım:

“Hırslarınız yüzünden çocuklarımız ölüyor.

Çocukların köle gibi çalıştırılmasını meşrulaştıran ve yaşananları görmezden gelen sermayenin işbirlikçileri bilmelidir ki çocuklarımızın aydınlık geleceği için hesap sormaya devam edeceğiz. ​Gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, hepimizin eşit, özgür olacağı ülkeyi kurana kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

pe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!