21 Haziran 2024, Cuma

Köle değiliz, işçiyiz! İşçi kal arkadaşım!

İstanbul’daki yüzlerce hizmet sektörü emekçisinin güncel sorunları ve mücadele olanaklarına odaklanan Patronların Ensesindeyiz çalışması #İşçikal! sahada çalışmaya başladı.

Çalışmanın çıkış metninde ““Biz bir aile” değiliz, işçiyiz. “Kendi kendinin patronu” değiliz, işçiyiz. Köle değiliz biz, İŞÇİYİZ!” ifadelerine yer verilirken “İŞÇİ KALMANIN 5 YOLU” karikatürlerle aktarılıyor.

İstanbul’da karşılaşılan sorunları ve hizmet işçilerinin sorularını merkeze alan çalışma, işçilerle birebir yapılan görüşmelerin yanı sıra, sosyal medya üzerinden yayımlanan bilgilendirme videoları, hukuk izleme faaliyetleri, dayanışma toplantıları, sosyal/ kültürel etkinliklerle güçlenerek hak gasplarına ve örgütsüzlüğe karşı yürütülecek etkin bir mücadeleyi hedefliyor.

İşçi kimliğinin silikleşmesi, dayanışma ve örgütlenme olanaklarının azalmasıyla sonuçlanıyor. Mücadele edecek kaynak ve gücü bulamayan işçilerin biriken kayıpları son birkaç yılda büyük bir tarihsel gerilemeye denk düşer boyuta ulaştı.

Özellikle hizmet sektöründe, yapılan iş, çalışma saatleri, izinler, ücretler dahil olmak üzere tüm tanımların bulanıklaşması, yalnızlaşma ve çalışma koşullarındaki parçalılık ve patron-işçi ilişkilerinin teşhis edilemez hale gelmesi gibi sebepler, işçilerin mücadele etmesini ve güç kazanmasını engelliyor.

#İşçiKal bu kayıplarla beraber, işçi sınıfının mücadeleyle kazanılan haklarına ve bu hakların hangi koşullarda kazanıldığına bakarak bugüne ışık tutmayı amaçlıyor.

Kölelik koşullarında çalışmanın tanımsızlık ve kuralsızlıkla fiilen normalleştirildiğine vurgu yapılan çalışmada insanlığını sermaye sınıfına teslim etmeyen bir işçi karakterinin bu dönem önem kazandığı belirtiliyor. İşçi kimliğinin güçlenmesi emeğinin karşılığını aramayı ve haklarına sahip çıkmayı kolaylaştırıyor.

Çalışmanın çıkış metni şöyle:

Eskiden bu lafı “Sınıf atlama hayali kurma, senin yerin kardeşlerinin yanı” demek için kullanırdık değil mi?

Yerimiz yine kardeşlerimizin yanı ama şimdi, sınıfımızın bugüne dek mücadele ederek kazandığı haklarımızı teker teker kaybediyoruz. Çalışma saatimiz, mola hakkımız, iznimiz, geçinmemize yetecek bir gelir, sağlığımız, insanca bir olanağımız kalmadı. Sosyal hayat, özel hayat şöyle dursun, beslendiğimiz, soluduğumuz, yaşadığımız çok geliyor onlara. Şimdi artık köleliğe geri dönmemek için söylüyoruz: İşçi kal arkadaşım!

“Biz bir aile” değiliz, işçiyiz. “Kendi kendinin patronu” değiliz, işçiyiz. Köle değiliz biz, İŞÇİYİZ!

İşçi olduğumuz için haklarımız var. İşçi olduğumuz için, patron sınırını bilecek. Çünkü işçiler mücadele eder ve kazanır. Onlar bunu iyi bilirler. Asıl onlar, bundan korkarlar.

Korkularını onlara geri vermek için, önce #İşçikal!”

#İşçikal!’ı sosyal medya hesaplarından takip ederek ve çalışmalarına katılarak dayanışmayı büyütebilirsiniz.

İnstagram ve X : @iscisin_iscikal
PE iletişim: 0541 940 0514

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!