21 Haziran 2024, Cuma

Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesinde fazla mesai ve Mobbing

Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçtiğimiz Aralık ayının başında yeni bir Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesi açıldı. Patronların Ensesindeyiz’e konuşan işçilerin aktardığına göre bu ünite, İl Sağlık Müdürü hastaneyi ziyarete geleceği için alelacele açıldı. Ünitede çalışacak olan sağlık çalışanlarının payına ise fazla mesai ve mobbing düştü.

Aynı ünitede hastası yatmış olan bir hastanın yakını yaşananlara dair şunları aktarıyor: “Hastamın bir diğer yakını ziyarete gittiğinde beni arayıp başka bir üniteye geçirildiğini söyledi, fakat hastaneden herhangi bir haber gelmedi bize. Sonrasında ben de ziyarete gidince gördüm ki yeni ünitenin aceleyle açıldığı her halinden belliydi. Bazı odalar henüz aktif edilmemişti ve koridorlarda kutular, bazı eşyalar bulunuyordu. Hatta hemşirelerdeki ve doktorlardaki telaş ve yorgunluk da durumu gözler önüne seriyordu. Neden başka üniteye alındığı ve bize haber gelmediğini sorduğumda buranın, İl Sağlık Müdürü geleceği için apar topar açıldığını söylediler. Hastamın her gittiğimde odası değişiyordu. Diğer hasta yakınları da bundan muzdaripti.”

Patronların Ensesindeyiz’e konuşan hemşireler çalışma sürelerinin nöbetlerle birlikte zaman zaman haftada 68, 72 saate kadar çıktığınI belirtiyor. Doktorların da fazla mesai ve nöbetler ile çalışma sürelerinin normalin üzerine çıktığı biliniyor. Çalışan eksiğinden kaynaklanan bu sorunlara, başka hastanelerden ya da hastane içinde bir birimden başka bir birime görevlendirme gibi geçici çözümler getirilerek işler döndürülmeye çalışılıyor. Bundan şikayetçi olan çalışanlar da başka hastaneye ya da birime sürülerek mobbinge maruz kalıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!