19 Mayıs 2024, Pazar

Akkuyu’da belirsizlik halen sürüyor

Geçtiğimiz günlerde Akkuyu Nükleer Santrali’nde başlayan menenjit salgını nedeniyle iki işçi hayatını kaybetti. Konunun gündeme gelmesinden sonra açıklama yapmak zorunda kalan Akkuyu Nükleer A.Ş. ‘gerekli önlemleri aldıklarını’ iddia etti.

Ancak inşaat işçileri tarafından iletilen bilgiye göre olayın gündem olduğu günden sonra da işçiler hastaneye kaldırılmaya devam etti. Üstelik en büyük ölçekteki proje alanlarından birinde böylesi önemli bir sağlık sorunu yaşanıyor olmasına rağmen, ilgili bakanlıklar da halen açıklama yapmadılar. 

Geçtiğimiz hafta konunun sessizce geçiştirilmesine karşı Patronların Ensesindeyiz olarak bazı sorular sormuş ve tüm işçilerin güvenliği adına derhal yanıtlanmasını istemiştik. Açıklamamızın ardından tarafımıza ulaşan Cumhuriyet Halk Partisi olayın ardından hastaneye giden PE temsilcilerine konunun detaylarını sormuş ve bu çerçevede Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi hazırlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde bu satırlarda yer verdiğimiz açıklamanın içeriğindeki soruları tekrar hatırlatıyor ve yanıtlanmasını istiyoruz;

  • Menenjit salgını ne boyuttadır, kaç vaka tespit edilmiştir?
  • Eğer menenjit salgını yoksa Silifke Devlet Hastanesinde çalışanlara neden maske ve koruyucu ekipman zorunluluğu getirilmiştir?
  • Akkuyu’da faaliyet gösteren şirket tarafından çevre eczanelerden, siprofloksasin etken maddeli antibiyotiğin yoğun bir şekilde sipariş edilmesinin sebebi nedir?
  • Salgın şüphesi ile hangi hastanelerde kaç işçi bulunmaktadır, sağlık durumları nedir?
  • Menenjit salgınına ilişkin inşaat sahasında hangi önlemler alınmıştır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!