25 Mayıs 2024, Cumartesi

Haftalık Bülten – 19 Ocak 2024

Bilişim Emekçileri yeni yılın ilk kahvaltısında bir araya geldi

Bilişim emekçileri yeni yılın ilk kahvaltısında bir araya gelerek, bitmeyen mesaileri, maaş zamlarını, kendilerine sunulan patron yalanlarını ve 2024 yılında bekledikleri sorunlar karşısında neler yapabileceklerini konuştu.

Tube Çelik’te iş cinayeti

https://x.com/pensendeyiz/status/1746844657072415133?s=20

İstanbul Sultanbeyli’de çelik yapı malzemeleri üreten Tube Çelik Yapı Proje Geliştirme San. Tic. Ltd. Şti. yanında bulunan işçilerin kaldığı konteynerda sabaha karşı olan bir patlama sonucunda yangın çıktı.
Üç işçinin hayatını kaybettiği kazada, iki işçi ağır yaralandı. Yine sermaye düzeninin öldürdüğü bir iş cinayetine tanıklık ediyoruz. Patronların Ensesindeyiz olarak soruyoruz:

İşçilerin güvenliğini sağlayamayan Tube Çelik Yapı patronu bunun hesabını verecek mi yoksa bu olay da işçi hatası deyip üzeri kapatılacak mı?

Türkiye’de yerel gazeteci olmak
Türkiye’de “basın” konusu açıldığında genellikle ulusal basından söz edilir ancak yerel gazeteciler de Türkiye’de hem güncel hem tarihsel olarak önemli bir yerde duruyor. Yerel gazeteciler, durdukları bu önemli yere rağmen ulusal basına kıyasla daha düşük ücretler almanın yanı sıra psikolojik ve fiziksel saldırılara da daha fazla maruz kalıyorlar. Özellikle küçük kentlerde faaliyet yürüten yerel gazeteciler bu saldırılara daha açık olurken seslerini duyurmakta da zorlanıyorlar.

İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı yerel gazetecilerin yaşadığı sorunların ve çözüm olanaklarının ele alındığı bir yazı kaleme aldı.

Setlerde sömürü bitmiyor: Azat Films’te hak gaspı!
Azat Films setinde çalışan emekçiler 3 ay boyunca ücret alamadı. Ücretlerin set bitiminde ödeneceğini taahhüt eden yapımcı, kendisine ulaşmaya çalışan emekçilerin telefonlarını bir ay boyunca açmadı. Bir araya gelen emekçiler, ücretlerinin bir kısmını aldı.

Buradan Azat Films yapımcısına sesleniyoruz: Emekçilerin hakkını derhal verin!

Set emekçileri yoğun çalışma saatlerine, mobbinge, düşük ücretlere, maaşların geç yatmasına mahkum değil. Bir araya gelirsek, hakkımızı olan alır, emeğin hikayesini birlikte yazabiliriz!

Somali Cumhurbaşkanı’nın oğluna ödül gibi ceza
Motokurye Yunus Emre Göçer’in ölümüne sebep olan Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud’un hapis cezası adli para cezasına çevrilerek 27 bin 300 lira para cezası ödemesine karar verildi. Emekçilerin hayatının değersiz olduğunu verilen bu kararla bir kez daha görmüş olduk! Patronların Ensesindeyiz olarak her gün karşılaştığımız işçi ölümlerinde katiller hesap verene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

Akkuyu Nükleer’de menenjit salgını
Kamuoyuna yansıyan haberler, Mersin Tabip Odası’nın açıklamaları, sosyal medya iletileri ve doğrudan görüştüğümüz işçilerden edindiğimiz bilgiler; Akkuyu inşaat sahasında menenjit salgını olduğu ve salgına bağlı işçi ölümleri gerçekleştiği yönünde.

Patronların Ensesindeyiz olarak uyarıyoruz! Ne sebeple olursa olsun sağlığımızın riske atılmasına, konunun üstünün örtülmesine ve gerekli önlemler alınmadan işçilerin çalışmaya zorlanmasına karşı mücadele edeceğiz. Yaşanan cinayetlerin üzerini örtmenize izin vermeyeceğiz.

MESS’e bağlı tüm fabrikalar devletleştirilmelidir
Patronların Ensesindeyiz Genel Koordinatörü Neslihan Eroğlu bu hafta TKP’nin Sesi’ne konuk olarak metaldeki toplu iş sözleşme sürecini değerlendirdi:

“Metal işçileri tarafından yürütülen mücadele çok önemli ancak bizim emek mücadelesi için talebimiz bunun ötesinde olmalı diye düşünüyoruz. Biz, kârları nedeniyle tek başına enflasyona neden olan, emekçilerin de yoksullaşmasına sebep olan tüm işletmelerin devletleştirilmesi gerektiğini söylüyoruz.”

Markaların Ardındaki Sömürü: Ünlü Tekstil

Dudullu OSB’de faaliyet gösteren Ünlü Tekstil H&M, Lacoste, Tommy Hilfiger gibi markalara üretim yapıyor. Dünyaca ünlü şirketlere üretim yapan Ünlü Tesktil’in mutfağında mobbing, uzun saatlere dayanan çalışma ve yoğun bir sömürü gizli. Geçtiğimiz aylarda uzun çalışma saatleri ve uğradığı mobbing nedeniyle Ünlü Tekstil’den ayrılan bir işçi ile çalışma koşullarını ve neden ayrıldığını konuştuk.

Emekliler insanca bir yaşam talep ediyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yapılan kabine toplantısının ardından SSK ve Bağ-Kur emeklisine ilave yüzde 5 artış yapılacağı “müjdesini” verdi. Erdoğan, emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıldığını da açıkladı. Patronların Ensesindeyiz, bunun üzerine emeklilerin yaşamlarının zam tartışmalarına sıkıştırılamayacağının altını çizen ve emeklilere dayanışma ağlarında örgütlenme çağrısı yapan bir açıklama yayınladı.

Gemont işçi düşmanlığına devam ediyor, hâlâ
Adana’da faaliyet yürüten SASA Polyester A.Ş. PTA Tesisinde Gemont firmasına bağlı taşeron PTS Yapı’da işçiler çeşitli sebeplerle işten çıkarılıyor. Kimileri deneme süresi doldu denerek, kimisi belirli iş süresinin dolduğu söylenerek kimileri de güveni kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak gibi sebeplere dayanan kod 46 ile kapı önüne konuyor. Hepsinin ortak noktası ise; işten çıkarmaların, işçilerin ihbar tazminatı, kıdem tazminatı gibi alacaklarını gasp edecek şekilde yapılması.

PTS Yapı’yı ve Gemont’u uyarıyoruz.

İşten çıkarmalara son verin.
İşten çıkarılan işçilerin ihbar ve kıdem tazminatı başta olmak üzere haklarını teslim edin.
Eksik ödenen maaşlar, mesai ücretleri ve izin ücretlerini derhal ödeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!