19 Mayıs 2024, Pazar

Gemont işçi düşmanlığına devam ediyor, hâlâ

Adana’da faaliyet yürüten SASA Polyester A.Ş. PTA Tesisinde Gemont firmasına bağlı taşeron PTS Yapı’da işçiler çeşitli sebeplerle işten çıkarılıyor. Kimileri deneme süresi doldu denerek, kimisi belirli iş süresinin dolduğu söylenerek kimileri de güveni kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak gibi sebeplere dayanan kod 46 ile kapı önüne konuyor. Hepsinin ortak noktası ise; işten çıkarmaların, işçilerin ihbar tazminatı, kıdem tazminatı gibi alacaklarını gasp edecek şekilde yapılması.

İşten çıkarılan işçilere bırakın bir açıklama yapılmasını; işçiler işten atıldıklarını, şantiye alanına girerken geçtikleri turnikelerde kullandıkları kartların çalışmaması sonucu öğreniyorlar.

İşten çıkarmalar toplu şekilde değil, parça parça yapılırken; işçiler Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’na ulaştıkça, işten çıkarılanların sayısının giderek arttığını öğreniyoruz.

PTS Yapı’yı ve Gemont’u uyarıyoruz.

  • İşten çıkarmalara son verin.
  • İşten çıkarılan işçilerin ihbar ve kıdem tazminatı başta olmak üzere haklarını teslim edin.
  • Eksik ödenen maaşlar, mesai ücretleri ve izin ücretlerini derhal ödeyin.

Gemont firmasını daha öncesindeki hak gasplarından tanıyoruz. Gemont da bizi tanır.

Tekrar uyarıyoruz: İşçi düşmanlığı konusundaki pervasızlığını mevcut düzenden alan patronlar, işçilerin dayanışması ve örgütlü mücadelesi ile karşılaşacaklar.

Patronların Ensesindeyiz İnşaat İşçileri Dayanışma Ağı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!