25 Mayıs 2024, Cumartesi

Haftalık Bülten – 3 Kasım 2023

PE Çağrı Merkezi Çalışanları Dayanışma Ağı mücadeleye çağırıyor


AssisTT çağrı merkezi çalışanlarının servislerinin bir bildirimle kapatılması üzerine bir açıklama yayınlayarak AssisTT işçilerini bu haksız uygulamaya karşı mücadeleye çağırdı.

Başımıza ne geliyorsa Koç’lar yüzünden geliyor!

Rahmi Koç’un “Başımıza ne geliyorsa nüfus artışından geliyor. Okul yetmiyor, gıda yetmiyor, hastane yetmiyor, hiçbir şey yetmiyor” sözlerine PE tepki göstererek “Başımıza ne geliyorsa Koç’lar yüzünden geliyor! Koç Holding’in sadece yılın ilk yarısındaki net kârı 37,4 milyar TL. Eğitim, beslenme, sağlık hakkımız patronların kâr hırsıyla gasp ediliyor. Öyle bir yiyorlar ki, emekçilere hiçbir şey kalmıyor. Evet yetmiyor. Emekçilere ekmek, patronlara para…” dedi.

Banka reklamlarının arkasındaki gerçek

Patronların Ensesindeyiz Banka Emekçileri Dayanışma Ağı, Cumhuriyet temalı banka reklamlarının arkasındaki gerçeği anlattı “Peki bankaları cumhuriyet konusunda bu kadar hassaslaştırıp duygulandıran nedir? …Anlaşılan bankalar ne kadar cumhuriyetçi olduklarını anlatma zorunluluğu taşıyorlar. Çünkü aslında finans patronlarının cumhuriyet değerlerinin yaşatılmasıyla değil de bitirilmesiyle bir ilişkisi bulunuyor… Çoğu yabancı ortaklı olan ve ülke kaynaklarının dışa aktarımına yarayan bir ticari işletmenin patronunun cumhuriyetin bağımsızlık ilkesiyle tek ortak noktası belki de gerçekten pahalı bir reklam kampanyasıdır.”
Birlik Sendikası: “Bu suçlamaları kabul etmiyoruz!”

https://x.com/birliksendikasi/status/1719266336138821863?s=20

Antalya TED Koleji’nde bir öğretmenin Cumhuriyet’in 100. Yılı konuşması nedeniyle hedef gösterilerek gözaltına alınması üzerine Birlik Sendikası bir açıklama yaparak  “Gerçekleri söylemek, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek değildir. Bu suçlamaları kabul etmiyoruz! Öğretmen arkadaşlarımız yalnız değildir. Gücümüz Birliğimizdir.” diyerek tepki gösterdi.

Patronlar AKP’yi, AKP patronları çok seviyor!

https://x.com/pensendeyiz/status/1718345160889618637?s=20

Sermayeye 8 trilyon liralık vergi ‘affı’ Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sermayeye ‘büyük vergi kıyağı’ içeren 2024 yılı hükümet bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sundu. Bunun üzerine Patronların Ensesindeyiz sosyal medya hesabından bir açıklama yayımlayarak “Patronlar AKP’yi, AKP patronları çok seviyor! Maliye Bakanı Mehmet Şimşek mecliste “Biz sermaye taraftarı değiliz” dedi. Oysa dün sermayeye büyük bir vergi kıyağını içeren bütçeyi meclise sundu. Yeni bir özelleştirme dalgasını da “müjdeledi”. Fatih Yaşlı’’nın dediği gibi “Ne yaparlarsa tam tersini söylüyorlar, ne söylüyorlarsa tam tersini yapıyorlar” Bu meclis çöptür. Emekçilerin sesinin gür çıkması, patron partilerinin istedikleri gibi at koşturamaması için mücadeleye!” sözleriyle tepki gösterdi.
Turizm işçisi arkadaş! Yalnız değilsin!
Antalya Turizm Emekçileri Dayanışma Ağı yoğun geçen yaz sezonunun ardından bir dizi sorunla baş başa kalan turizm emekçilerine bir çağrı yaptı:“Yoğun geçen bir yaz sezonunun ardından; Ödenmeyen maaşlar ve fazla mesailer,
Hak gaspları, Kışın işsizlikle mi karşı karşıya bırakıldın? Yalnız değilsin!”

AKP’nin hastanesi Medistate’te sömürü ve mobbing
https://patronlarinensesindeyiz.org/2023/11/02/medistate-kavacik-hastanesinde-somuru-ve-mobbing/“Sigortamızı asgariden yatırıp üstünü elden veriyorlardı. Eğer kasamızda açık çıkarsa, ya da birisi ücretini ödemezse bu zarar bizden karşılanıyordu. Yemeklerden böcek çıktığı dahi olmuştu.”

2011 yılında açılan Medistate Kavacık Hastanesi’nin sahibi, geçtiğimiz dönem Sağlık Bakanlığı müsteşarlığı yapmış olan Eyüp Gümüş. Beykoz Belediyesi’ne ait arazide ihale yoluyla inşa edilen hastanenin açılışına Recep Tayyip Erdoğan katılmıştı. İstanbul Kavacık’ta bulunan Medistate Hastanesi emekçileri ağır sömürüye maruz kalıyor. Düzenli olarak mobbing’e uğradığını ifade eden işçiler, ücret almadan ek mesaiye zorlandıklarını ve maaşlarının da zamanında yatmadığını vurguladı.

Yargıtay patronları üzmemeye devam ediyor

Rusya’da Tataristan Özerk Cumhuriyeti’ne bağlı Nizhnekamsk şehrinde 2160 Türkiyeli işçi mahsur kaldı. Gemont firması tarafından EP-600 Etilen projesinde çalıştırılmak üzere bir yıl önce Rusya’ya götürülen işçiler son bir aydır iş ile ilişkileri kesilmesine rağmen ülkeye dönememiş ve Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak mücadele etmeye başlamıştı. Şantiyede mücadele eden işçiler haklarını almış daha sonrasında ise Türkiye’de olup hakkını alamayan Gemont işçileri Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak mücadeleye başlamıştı.

Mücadele devam ederken diğer yandan da hukuki süreç başlatılmıştı. Yurtdışına kayıtsız şekilde götürülen ve İş Kanununun emredici hiçbir hükmüne bağlı kalınmadan çalıştırılan işçilerinin açtıkları davalar inşaat patronlarına çıkan yüksek tazminatla sonuçlanıyordu. Ancak Yargıtay’ın son çıkarmış olduğu Hukuk Genel Kurul kararı ile bu durum patronların lehine değişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!