19 Mayıs 2024, Pazar

Selçuk Ecza Deposu emekçileri taleplerini yineliyor

Geçtiğimiz günlerde kötü çalışma koşulları, mobbing ve düşük ücretlere karşı bir araya gelen Selçuk Ecza Deposu emekçileri Ankara, Antalya ve Eskişehir’de İş Yeri Komiteleri kurmuş ve taleplerini duyurmuşlardı. SED Ankara Emekçileri İş Yeri Komitesi taleplerini yineleyerek, bu talepler yerine getirilene kadar mücadeleye devam edeceklerini bildirdiler.

İş yerinde hakarete maruz kalan, işten atılmakla tehdit edilen, düşük ücretle ve mesaileri kesilerek çalıştırılan emekçiler, başta mesai ücretleri olmak üzere tüm taleplerini şu şekilde yinelediler;

  • “Maaşlarımız iş hukuku tanımına uygun hesaplanmalıdır. Hesaplarımıza göre ya mesailer yatırılmamakta ya da mesailer tam yatırılıyorsa maaşlarımız asgari ücretin altında bırakılmaktadır. Sadece maaşların tam hesaplanmaması yüzünden Ağustos ayı maaşları minimum 2000 lira eksik yatmıştır.
  • Fazla mesailer hariç en düşük net maaş 18.000 lira olmalıdır.
  • Aynı işi yapan işçiler aynı maaşı almalıdır. Herkesle bireysel sözleşme yapılması sonucunda aynı işi yapan işçilerin arasında maaş farkı oluştuğu tespit edilmiştir.
  • İşe giriş ve çıkış saatlerinde basılan kartlar sevkiyat öncesinde değil sonrasında bastırılmalıdır.
  • Acele yemek yeme baskısına son verilmeli, tanımlı mola ve yemek saatlerine uyulmalıdır. Şoförlerin yoğunluktan dolayı yapamadığı molalar yaptırılmalıdır.
  • İş yoğunluğu bizim suçumuz değildir, uzun çalışma saatlerine, yemek ve çay molasının dahi yaptırılmamasına son verilmesi için gerekiyorsa vardiyalı çalışmaya geçilmeli ve gerekli personel işe alınmalıdır.
  • Mobbing’e son verilmelidir. Bu konuda sicili kabarık bulunan yöneticiler hakkında şirket tutum almalı ve gerekli yaptırımlarda bulunmalıdır.
  • Kırılan, paketi zarar gören ilaçların parası bizlerden alınmamalıdır. Bu konuda yapılan hukuksuzluklar son bulmalıdır. Şirket yönetimi depoda kırılan bir ilacın parasını işçiden almak için iş yeri hekimine o ilacı yazdırıp satmaktadır. Bu hem işçiye karşı hukuksuzluk hem de suçtur.
  • Kaza ve trafik cezalarının sorumlu tarafı tespit edilmeli, faturanın sorgusuz biçimde işçiye kesilmesinden vazgeçilmelidir.

Tüm arkadaşlarımızı, haklarımızı birlikte savunmak için PE Selçuk Ecza Deposu Ankara Emekçileri İş Yeri Komitesine katılmaya, destek vermeye çağırıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!