25 Mayıs 2024, Cumartesi

Ataşehir Belediyesi’nde dokuz işçi zorla emekli edildi

Patronların Ensesindeyiz’e gelen bilgiye göre, Ataşehir Belediyesine bağlı Ataşehir Belediyesi Personel Limited Şirketinde (Ataper) çalışan 9 işçi kendi isteği dışında, kod 8 olarak bilinen maddeyle zorla emekli edildi.

İşten atılan işçilerden biri olan Hasan Karaçay’ın PE’ye yaptığı açıklama şöyle;

‘’13 Eylül günü Ataper tarafından aranarak emekli edileceğim söylendi. Ben de kendi isteğim dışında böyle bir durumu kabul etmeyeceğimi söyledim. İşe gitmeye devam ettim. Geçen hafta Cuma günü tekrar aranarak Pazartesi günü işe gelebileceğim ama Salı gününden itibaren işten çıkarılacağım söylendi.

Salı günü sabah işe gittim ancak giriş bilgilerimi okuyan makine kartımı okumadı. SGK’yi aradım, Kod 8’le işten çıkarıldığımı öğrendim. Son iki günde sekiz arkadaşım daha aynı gerekçeyle işten çıkarıldı.’’

Mart ayında yapılan yasal düzenlemeyle çalışanların resen emekli edilmesi hukuki olarak kendi isteği dışında mümkün değilken belediye yönetiminin aldığı karar hukuksuzdur.

İşten çıkarmaların daha da artacağı, özellikle kamuoyunda EYT’li olarak bilinen çalışanların bu yolla emekliliğe sevk edileceği iddia ediliyor. Yerel seçim öncesi alınan bu hukuksuz kararlar bir tür yeni kadrolaşma anlamına geliyor.

Yaşanan hukuksuzluğa karşı mücadele edeceğini bildiren işçi, Pazartesi günü belediye önünde direnişe başlayacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!