24 Mayıs 2024, Cuma

Selçuk Ecza Deposu’nu bir de Eczacılardan dinleyin

İlaç dağıtım sektörünün büyük aktörlerinden Selçuk Ecza Deposu son günlerde işçilerine yaptıkları hak gasplarıyla gündeme geldi. Selçuk Ecza Deposu işçileri yaşadıkları haksızlıkları Patronların Ensesindeyiz’e ulaşarak kamuoyunun gündemine taşımıştı. Boyun Eğmeyen İlaç Emekçileri de dün yaptıkları açıklama ile Selçuk Ecza Deposuna karşı tepkilerini ve işçilerin yanında olduklarını dile getirdiler.

Açıklama ile Selçuk Ecza Deposu gündeme bir başka şekilde daha geldi. Eczacıların da firma ile yaşadığı mağduriyetler olduğu kamuoyuna yansıdı. Konunun detaylarını almak için Eczacı Engin OCAKDAN’a sorularımızı yönelttik.

 

Merhabalar öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Eczacı Engin OCAKDAN, 2011 Ege Üniversitesi mezunuyum o tarihten beri Ordu’da eczacılık yapıyorum.

Selçuk Ecza deposuyla yaşadığınız sorunu kısaca anlatabilir misiniz?

Selçuk Ecza Deposu bazı ithal ilaçlar için yıllık olarak imzalanan protokole aykırı olarak erken ödeme daha doğrusu peşin ödeme talep etti. Bu talepleri doğrultusunda bahsi geçen ilaçların ücretini peşin ödüyoruz. Geri ödeme kurumundan ise 3 ay sonra tahsil ediyoruz. Böylelikle bu ilaçları hastalarımıza yaklaşık %3 zarar ederek ulaştırabiliyoruz. En büyük endişemiz ise birkaç ilaçla başlayan bu durumun diğer ithal ilaçları da kapsayarak artmasıdır. Zor şartlarda kesintisiz olarak sunmaya çalıştığımız ilaç eczacılık hizmetinin sürdürülemez hale gelmesi ise kaçınılmazdır.

 Selçuk ecza deposunun çalışanlarına yönelik tutumlarından haberiniz oldu mu?

Maalesef bu üzücü durumdan, duyarlı meslektaşlarım ve sosyal medya aracılığıyla haberdar oldum. Özveriyle çalışan sağlık emekçileri olarak, Selçuk Ecza çalışanlarının hak arayışında yanlarında olduğumuzu içtenlikle belirtmek isterim.

Selçuk ecza deposu ile çalışmaya devam ediyor musunuz? Deponun tekelleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bahsi geçen ilaç deposuna tepkimi alımlarımı azaltarak ticari olarak göstermek zorundayım. Eczacılar olarak önceliğimiz, hastalarımıza kesintisiz hizmet sunabilmektir. İlaç yokluğunda maalesef tek tedarikçi ile çalışmak mümkün olamamaktadır. İlaçlardaki sürdürülebilir olmayan fiyat politikaları yüzünden ilaçları depolarda bulamamaktayız. Önceliğimiz hastalarımıza ilacı doğru zamanda ulaştırabilmek olduğundan, Selçuk Ecza Deposu ile çalışmamıza alımları azaltarak da olsa devam etmek zorunda kalıyoruz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!