19 Mayıs 2024, Pazar

İletişim emekçileri yoğun sömürüye karşı buluştu: Patronlar örgütlü, sıra emekçilerde

İletişim sektöründe çalışanların bir araya gelmesiyle kurulan Patronların Ensesindeyiz İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı, İstanbul’da yan yana geldi. İşyerlerinde yaşanan hak gasplarının tartışıldığı toplantıda, örgütlü mücadelenin gerekliliğine dikkat çekildi.

İletişim emekçileri, 14 Eylül Perşembe günü, “Emek Sömürüsü, Örgütlü Mücadele ve Dayanışma” başlıklı toplantıda yan yana geldi. Patronların Ensesindeyiz İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı tarafından İstanbul Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve sektörün çeşitli alanlarından emekçilerin katıldığı toplantıda, işyerlerindeki baskı, mobbing ve hak gaspları karşısında dayanışmanın ve örgütlü mücadelenin önemi vurgulandı.

Sputnik’te süren sendikal mücadele ve grev sürecinin de gündem edildiği toplantıda, bu süreçte kazanılan deneyimler tartışıldı.

SORUNLAR SAYMAKLA BİTMİYOR

Farklı işyerlerinden toplantıya katılan iletişim emekçileri, kendi işyerlerinde yaşadıkları sorunları aktardı, hep birlikte çözüm önerileri geliştirildi. Esnek ve güvencesiz çalışma, düşük ücretler, kimi zaman aylarca ücret alamadan çalışma, baskı, mobbing ve “stajyer” adı altında yoğun sömürü öne çıkan sorun başlıkları arasında yer aldı. Bunların yanında, işten çıkarılma tehdidinin yoğun yaşandığına dikkat çeken iletişim emekçileri, diğer sektörlerden farklı olarak “sansür” başlığının da önemli sorunlardan biri olduğunun altını çizdi.

TEK YOL ÖRGÜTLENMEK

Sektör patronlarının örgütlü olduğunu hatırlatan iletişim emekçileri, bunun karşısında durmanın tek yolunun örgütlenmeyi ve dayanışmayı artırmak olduğunu vurguladı.

Toplantıda özetle aşağıdaki kararlar alındı:

–        İşyerlerindeki örgütlülüğün artırılması ve komiteleşme yönünde adımlar atılması,

–        İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı’nın amacını ve çalışmalarını anlatan bir video içerik hazırlanması,

–        “Staj” adı altında yürütülen yoğun sömürüye karşı bir açıklama yapılması,

–        Basındaki görünürlüğün, dayanışmayla birlikte artırılması,

–        Belediye çalışanlarının sorunları üzerine bir röportaj haber kurgulanması,

–        Düşük ücretler ve emek sömürüsüne karşı mücadeleyi ve dayanışmayı yükseltme, medya patronlarının ifşasına yönelik adımlar atmak.

–        Sorular ve sorunlar üzerinden bir örgütlenme çağrısı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!