19 Mayıs 2024, Pazar

Eskişehir’de de Selçuk Ecza Deposu emekçilerinin dertleri aynı

Kötü çalışma koşulları ve düşük ücret politikalarıyla gündeme gelen Selçuk Ecza depolarında sular durulmuyor.

Geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz’e ulaşan Selçuk Ecza Deposu işçileri yaşadıkları koşulları anlatmışlardı. Kamuoyuna yansıyan haber sonrasında ülkenin dört bir yanından ihbarlar gelmeye başladı ve benzer şikayetlerde bulunan işçilerin sayısı artmaya başladı. İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya ve daha niceleri… Her yeni temas kurmaya çalışan işçi, kötü çalışma koşullarından dem vuruyor.

Ankara depoları ile ilgili çıkan haberlerden sonra Eskişehir Selçuk Ecza Deposu işçileri de Patronların Ensesindeyiz’e ulaşarak yaşadıkları sorunları anlattılar. Firmanın genel yaklaşımı konusunda çarpıcı değerlendirmelerde bulunan bir depo işçisi şunları söyledi:

“Sektörün en büyük firması olduğu halde rakiplerine kıyasla en düşük maaşı verdiği için çalıştıracak adam bulamıyorlar. Yeni giren arkadaşlar da kısa bir süre çalışıp bu paraya bu iş yapılmaz diyerek işi bırakıyorlar. Sürekli olarak sirkülasyon ve personel eksikliği yaşanıyor. Bu sebeple diğer çalışan personelin omuzlarındaki iş yükü dayanılmaz bir hâl almaya başladı. Buna karşın eksik personelin yükünü sırtlamaya çalışanların maaşlarında en ufak bir düzeltme yapılmıyor. Bunu dile getirenler de şartlarımız bunlar, beğenmeyen işi bıraksın diyerek istifaya yönlendiriliyor.”

Zaman baskısı ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden bir işçi durumu şöyle anlattı: “Toplantılarda şube müdürü gibi yöneticiler şoförlerimize kurallara uymaları, hız yapmamaları talimatı veriyor fakat sevkiyat bölümünde sürekli “niye geç kaldın, acele et, çabuk ol” gibi sözlerle baskı yapıyorlar. Dağıtımı yapıp depoya dönmek için verilen sürede kurallara uyarak gidip gelmek mümkün değil. Yetiştirebilmek için trafikte hız yapmak zorunda kalıyoruz. Ceza yediğimizde maaşınızdan 4-5 taksitle kesiliyor. İtiraz edildiğinde şube müdürü hız yapmayın demişti yapmasaydın deniliyor.”

Molalarla ilgili sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden bir başka işçi ise şöyle aktardı: “Mola kullanmamızda sıkıntı var. İş yoğunluğundan dolayı mola yapamadığımız oluyor. Fakat ertesi gün muhasebeden gelen kâğıtlara sanki mola kullanmış fakat kart basmayı unutmuşuz gibi imza atılıyor. Yapamadığımız mola yapılmış gibi gösteriliyor.”

Çalışma koşullarının sorunları bunlarla da bitmiyor. Kış aylarında, soğuk havalarda şoförlerin mola yapmaları için bir alanları bile yok. Şoförler ısınmak için kapı arkasında bir yerde boş ilaç köpüklerinin, kartonların üstünde çay içiyor, sigara içiyor ve mola yapabiliyorlar. Bu kadar iş yükü yükledikleri şoförlerine bir mola alanını bile layık görmüyorlar. Şoförler bu derme çatma alanı kendi imkânlarıyla sığınak ediniyorlar.

Düşük ücret politikasıyla nam salan Selçuk Ecza deposunda, bayram mesaisi, resmi tatil, pazar tatillerinde tutulan nöbetler hesaplanırken normal günlük çalışma tarifesi üzerinden mesai ücreti veriliyor. Hiç bir ek mesai ücreti tanımlanmıyor.

Patronların Ensesindeyiz’e konuşan Eskişehir Selçuk Ecza Deposu işçileri, diğer kentlerdeki depolarda yaşanan süreçleri takip ettiklerini ve kendilerinin de bu sürecin parçası olduklarını belirttiler. Sorun yaşayan tüm depolardaki arkadaşlarını yan yana durmaya davet eden emekçiler birlikte mücadele etme çağrısı yaptılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!