25 Mayıs 2024, Cumartesi

Haftalık Bülten – 31 Ağustos 2023

MÜCADELE EDEN İŞÇİLER KAZANDI

Belediyelerdeki iş bırakma eylemleri kazanımla sonuçlandı

Ağustos ayına belediye işçilerinin iş bırakma eylemleri damgasını vurdu. Çankaya Belediyesi’nde ücret artışı talebiyle başlayan iş bırakma eylemleri kısa zamanda Mamak, Yenimahalle gibi pek çok belediyeye sıçradı. Ankara’nın ardından İzmir’de Bornova, Buca ve Bayraklı belediyesi işçileri, İstanbul’da ise Kartal, Şişli, Esenler, Silivri, Kadıköy belediyeleri ve İBB’ye bağlı Ağaç A.Ş. işçileri benzer taleplerle iş bırakma eylemleri yaptı.

Patronların Ensesindeyiz Belediye Emekçileri Dayanışma Ağı yaptığı açıklamada, “Bir tarafta ‘ükemiz için kemerlerinizi sıkın’ diyen AKP’li belediyeler, diğer tarafta ‘hakkınız için mücadele ederseniz AKP’ye yarar’ diyen CHP’li belediyeler. Her iki anlayışı da reddediyoruz” diyerek işçileri mücadeleyi büyütmeye çağırdı. Belediye işçileri, belediye yönetimlerinin fişleme çabalarına ve tehditlerine boyun eğmeyerek mücadelelerini kazanımla sonuçlandırdı. Patronların Ensesindeyiz, mücadeleleri süresince belediye işçilerini yalnız bırakmadı. Pek çok örnekte işçiler sadece belediye yönetimlerine değil, sendikanın uzlaşmacı tutumuna karşı da mücadele etmek zorunda kaldı.

Ankara’da Patronların Ensesindeyiz Ağı ile birlikte hareket ederek, talep ettiklerine oldukça yakın haklar elde eden Çankaya, Yenimahalle ve Mamak belediyesi işçileri Patronların Ensesindeyiz Belediye Emekçileri Dayanışma Ağı’nın kutlama etkinliğinde bir araya geldi.

Tekstil Sektöründe Sömürü De Mücadele De Sürüyor

Şireci Tekstil İşçileri Kazandı

https://patronlarinensesindeyiz.org/2023/08/16/sireci-tekstil-iscileri-grev-bitti-mucadelesuruyor/

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulu Şireci Tekstil’de çalışan işçiler, patron Ahmet Şireci’nin dayattığı sefalet ücretini kabul etmeyip iş bıraktı. İşçilere asgari ücret zammının layık görüldüğü fabrikada, kimi düzen partilerinin grev kırıcılık girişimlerine rağmen, işçilerin kararlılık ve birliktelik içinde sürdürdükleri mücadele altı günün sonunda kazanımla sonuçlandı. Kazanımın ardından işbaşı yapan işçiler, patron ve idarecilerin baskılarının sürdüğünü belirtti. Yönetimin, işçiler arasındaki birliği bozmaya çalıştığını belirten Şireci işçileri, buna karşı mücadelenin sürdüğünü ifade ettiler.

Artemis Halı ve Erkaplan Halı işçileri kent merkezinde eylem yaptı.

https://patronlarinensesindeyiz.org/2023/08/20/artemis-hali-ve-erkaplan-hali-iscileri-kent-merkezinde-eylem-yapti/

Gaziantep OSB’deki direnişler, Şireci Tekstil işçilerinin mücadelesiyle sınırlı kalmadı. Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelen Artemis Halı ve Erkaplan Halı işçileri de patronun sendika düşmanı tavrına ve düşük ücretlere karşı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Artemis Halı işçileri, fabrikalarda karşı karşıya kaldıkları yoğun sömürüyü şu sözlerle anlattı: “Biz bu işletmelerin taşıma kolonlarıyız! Bizim sırtımızdan kârlarına kâr, yatlarına yat eklediler. Bizim isteklerimizi çok görüyorlar”. Erkaplan işçileri de “Gaziantep OSB’de bulunan işçi arkadaşlarıma soruyorum daha neyi bekliyorsunuz? Birlikte mücadele etme zamanı” sözleriyle tüm OSB işçilerini mücadeleye çağırdı.

Yapı Merkezi işçileri Patronların Ensesinde
En yüksek ekonomik değerde kamu ihalesi alan beşinci firma olan Yapı Merkezi’nin Doğu Afrika’da inşa ettiği Tanzanya Darüsselam-Morogoro Demiryolu Projesi’nde çalışan Türk işçiler, ücretlerini alamadıkları için bir süredir mücadele ediyorlardı.

Bu süreçte, işçiler adına Yapı Merkezi’ni arayan Patronların Ensesindeyiz Ağı avukatı şaşırtmayan bir cevapla karşılaştı. Telefonu açan yetkili “biz size döneceğiz” diyerek işçileri oyalamaya devam etti.
Yedi aydır maaş alamayan yaklaşık 2 bin işçinin grevi, 13 gün sonra, 17 Ağustos’ta kazanımla sonuçlandı. İşçiler, geçmiş yedi ay boyunca, parçalı olarak iki aylık ücret almışlardı. Şirket, grev karşısında üç aylık daha ödeme yaptı. Ücret alacağının kalan bölümünün Eylül ayında ödenmesi konusunda da anlaşma sağlandı. Ancak bu kazanım, işçilerin alacağının yalnızca bir kısmını kapsıyor.

‘Patronlara İşçi Bulma Kurumu musunuz,
yoksa çalışma koşullarından sorumlu bakanlık mısınız?’
Yapı Merkezi firmasının grev başlamadan önce işten çıkardığı işçiler ise alacakları için Yapı Merkezi’nin Genel Merkez binası önünde direnişe başladılar.

İzleyen günlerde işçiler, Patronların Ensesindeyiz Ağı ve Dev Yapı-İş Sendikası ile birlikte Çalışma Bakanlığı önünde bir açıklama yaptı. Kayıtsız çalıştırılıp yedi aydır ücret alamayan işçiler, yurtdışına Çalışma Bakanlığı üzerinden çıkarılmıştı. Bu nedenle işçiler, yaşadıkları haksızlıklara ilişkin olarak, bakanlığı sorumluluk almaya çağırdı. Yapı Merkezi işçileri, yapılan basın açıklamasının ardından Patronların Ensesindeyiz Ağı avukatı ile birlikte şikâyet dilekçelerini bakanlığa teslim ettiler.

Gelinen noktada, Patronların Ensesindeyiz’e konuşan işçiler, alamadıkları ücret, tazminat ve yan haklarının ilk bölümünü direnişleri sayesinde alabildiklerini, kalanını da birkaç gün içinde alacaklarını belirttiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!