25 Mayıs 2024, Cumartesi

Şireci Tekstil işçileri: Grev bitti, mücadele sürüyor

Altı günlük direnişi kazanımla sonuçlandırarak fabrikaya dönen Şireci Tekstil işçileri, patronun aralarındaki birliği bozma çabalarını ve yürüttükleri mücadeleyi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na anlattı.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Şireci Tekstil işçileri, patron Ahmet Şireci’nin dayattığı sefalet ücretini kabul etmeyip geçtiğimiz günlerde iş bırakmıştı. İşçilere asgari ücret zammının layık görüldüğü fabrikada, kimi düzen partilerinin grev kırıcılık girişimlerine rağmen, işçilerin kararlılık ve birliktelik içinde sürdürdükleri mücadele altı günün sonunda kazanımla sonuçlandı.

Şireci Tekstil işçileri, yürüttükleri mücadeleyi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na anlattı.

PE: Mücadeleniz kazanım ile sonuçlanmış, taleplerinizi almıştınız. Öncelikle kutluyoruz. Fabrikada şu anda durum nedir?

Şireci Tekstil işçisi: Geçtiğimiz günlerde haklarımız için altı gün süren bir mücadele verdik. Bu mücadeleyi verirken hava şartları, dışarıdan gelen tepkiler gibi durumlarla karşı karşıya kaldık. Bunlara rağmen diğer arkadaşlarımla beraber kararlı duruşumuz sonuç verdi. Ancak şu anda patron ve patrondan çok onu savunan işyeri müdürlerimiz, işçilere el birliği ile baskılar kurarak, greve yönelik öfkelerini bizden çıkarmaya, işçiler arasındaki birliği bozmaya çalışıyorlar. Olmayan bahaneler ileri sürerek tutanak tutuyor, bunları imzalamamızı istiyorlar.

‘TUTANAĞI İMZALAMAYACAĞIZ’

PE: Hangi konular hakkında tutanak tutup, sizlerin üzerinde baskı kurmaya çalışıyorlar?

Şireci Tekstil işçisi: “Bir dakika geç kaldın”, “sürekli tuvalete gidiyorsun” gibi bahaneler öne sürüyor, tutanak tutup imzalatmaya çalışıyorlar. İşçileri herkesin içinde azarlayarak uyarıyorlar. Çekinen bazı arkadaşlarımız bu durumlara maalesef sessiz kalıyor. Bilinçli olanlarımız tepki vermekten geri durmuyoruz. Olmayan bir bahane ile tutanak tuttuklarında, tutanağı imzalamayacağımızı ve tutanak tuttukları konuyu ispatlamalarını talep ediyoruz. Böyle davranınca, odaya çağırıp “yanlış anlamışız” diyor, tutanağı yırtıyorlar.

‘BİRLİĞİMİZİ BOZMAYA ÇALIŞIYORLAR’

PE: Altı gün süren grevdeki işçiler arasındaki birlik devam ediyor mu?

Şifreci Tekstil işçisi: Evet ediyor, fakat patron ve ona doğrudan hizmet eden amirler bu birliği bozmaya yönelik çeşitli girişimlerde bulunuyorlar. Mesela bir arkadaşımıza “mesai saatinin içerisinde oturmuşsun” diyerek tutanak tutulmuş ve başka bir işçinin şikayet ettiğini iddia etmişler. Bu tarz girişimlerle işçiler arasındaki birliği bozmaya çalışıyorlar.

MÜCADELE DEVAM EDİYOR…

PE: Son olarak ne söylemek istersiniz?

Şireci Tekstil işçisi: Bu yapılanların yanı sıra daha yeni işe başlamış olan iki kişiyi hiçbir gerekçe göstermeksizin işten attılar. Bence bu biraz bize gözdağı vermek. Biz hakkımız olan bir şey için greve çıktık çünkü ülkede yaşam gerçekten çok zor. Bize mücadelenin içeride daha önemli olduğunu desteğe gelen arkadaşlar iletmişti. Bundan sonra da elimizden geldiğince birlik olacağımızı söylemek isterim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!