19 Mayıs 2024, Pazar

Akaryakıt fiyatları motokuryeleri vurdu

Yılbaşından beri defalarca zamlanan akaryakıt fiyatları motokurye emekçilerin gelirlerini derinden etkilerken patronlar bütün yükü “iş ortakları” olduğunu iddia ettiği emekçilere yıktı.

Ocak itibariyle İstanbul’da ortalaması 19.47 TL olarak hesaplanan benzinin litresi son zamlardan sonra 36.13 seviyelerinde. Yaklaşık yüzde 86 zamlanan akaryakıt fiyatlarına karşı kuryeler akaryakıt desteğinden mahrum bırakıldıkları gibi, paket başı ücretleri de yıl boyunca yüzde 86 zamlanmanın yakınından bile geçmiş değil.

Trendyolgo, asgari ücret zammını takiben esnaf kuryelere yüzde 36 civarında zammı uygun gördü. Benzin fiyatlarıyla kıyaslandığında oldukça düşük kalan bu oran emekçilerde yeni zam beklentisi doğurmuş durumda. Trendyolgo kuryeleri özellikle az paket atılan gün ya da saatlerde elde ettikleri tüm gelirin benzine gittiğini ve kimi kuryelerin bu günlerde çalışmama kararı aldığını söylüyorlar.

Yemeksepeti’nde de durum çok farklı değil. Akaryakıt desteği kilometre başı 20 kuruş artışla 1 lira 60 kuruşa çıkarılırken, 2. paketlere ise hiç zam yapılmadı. 20 kuruşluk zam oranı çalışanlar arasında dalga konusu olurken zaten ulaşılamayacak “bonus” hedefler için yapılan yüksek zam oranları göz boyama olarak nitelendiriyor. Yemeksepeti’nde kurye olarak çalışan Y. “Akaryakıt fiyatlarına yetişmek için ekstra iş mi bulsak, ne yapsak bilemiyoruz. Sürekli hesap yapmak zorundayız. Teslimat yapmak için çıktığım yolda, benzin fiyatlarının yükselmesiyle kendimi maraton koşucusu gibi hissediyorum. Bu yarışı kazanmak zor” diyerek görüş bildirdi.

Motokurye emekçiler yaşadıkları büyük kaybı daha hızlı motor kullanarak ya da daha uzun saatler paket teslim etmeye çalışarak telafi etmeye çalışıyor. Sektörün patronları ise, düşük zamlar ve yükselen akaryakıt nedeniyle daha çok çalışmak zorunda kalan emekçileri sömürmenin keyfini çıkarıyorlar. Oluşan tepkileri ise “ülkedeki ekonomik zorluklara” bağlayıp işin içinden kurtulmaya çalışılıyor.

Patronların Ensesindeyiz Motokurye Emekçileri Dayanışma Ağı, sektördeki emek sömürüsünün vahim boyutlarına dikkat çekerek, bu düzenin getirdiği acımasız koşulların üstesinden ancak bir araya gelerek kurtulmanın mümkün olduğunu belirtti ve tüm motokurye emekçilerini birlikte mücadele etmeye davet etti. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!