19 Mayıs 2024, Pazar

Diyarbakır Story Giyim (Busem) tekstil fabrikasında bayram mesaisini kabul etmeyen işçilere işten çıkarma

Diyarbakır OBS’de üretim yapan eski adı Busem Tekstil şimdiki adı ise Story Giyim Tekstil Fabrikası işçileri bayram öncesi siparişlerin yetişmediğini öne sürerek fazla mesaiye zorladı. Çalışanların büyük çoğunluğu mesaiye kalmak istemeyince işçilerle teker teker görüşülüp mesaiye kalmaları için baskı uygulandı. Karşı gelenlere ise diğer çalışanlara gözdağı vermek için işten çıkarıldı.

Patronların Ensesindeyiz’e ulaşan işten çıkarılan Story Tekstil işçileri, fabrikada bayram mesaisine zorlandıklarını, kabul etmeyenler arasında bazı kişilerin işten çıkarıldığını belirtti.

“Bazı günler 18-19 saate kadar çalıştırılıyoruz”

İşten çıkarılan işçiler bazen 18-19 saate kadar çalıştırıldıklarını ifade ederken, fabrikada yaşadıkları sorunları şöyle aktardılar:

“Uzun süredir patron ve yönetim tarafından sürekli mobbinge maruz kalıyoruz. Fabrika zarar ediyor bahanesiyle sürekli uzun süreli mesaiye bırakılıyoruz. Bazı günler 18-19 saate kadar çalıştırılıyoruz. Bunu gizlemek için de mesai ücretlerini elden veriyorlar. Lavabolara bile kartla gitmek zorundayız. Otuz kişiye bir kart düşüyor. Üretim sırasında telefonlarımız toplatılıyor. Molalarda ve mesai bitiminde ancak alabiliyoruz telefonlarımızı. Sürekli olarak bant şeflerinin, müdürlerin ve yönetim kademesindekilerin hakaretlerine maruz kalıyoruz. Tehdit ediliyoruz, özellikle kadınlar güçsüz görüldüğü için üzerlerine yürüyorlar.”

“Biz köle değiliz haklarımız var ve almak için mücadele edeceğiz”

Fabrikada yaşadıklarına karşı mücadele edeceklerini belirten işçiler taleplerini şöyle sıraladılar.

“Bizim talebimiz şu, biz insanca bir muamele görmek istiyoruz. Haklarımızın verilmesini talep ediyoruz. Hiçbir şey söylemeden bayramdan hemen önce bizi kapının önüne koyamazlar. Bayram telafisini yaptık ve aslında şimdiden bayramda çalışmamız gereken süreyi tamamladık, fakat onun ücretini bile ödememek için bizi bayramdan önce çıkardılar. Biz köle değiliz haklarımız var ve almak için mücadele edeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!