24 Mayıs 2024, Cuma

İTÜ İşçileri hakları için basın açıklaması yapıyor

İTÜ işçileri ve yönetimi arasındaki toplu iş sözleşmesi sürecinde, yönetimin çalışma süresini uzatma, kazanımlara müdahale girişimi ve baskıcı tutumu sebebiyle 3 aydır sonuca varılamıyor.

Patronların Ensesindeyiz’e ulaşan İTÜ işçileri, 2021 yılında yaşanan toplu iş sözleşmesi sürecinde de yönetimin benzer bir tavır sergilediğini, yönetimin bu sefer çok daha saldırgan bir tutum takındığını belirtti.

İki yıl önce de var olan kaynaklarıyla Doğa Kolejinin ETA Vakfı bünyesine satın aldığını belirten işçiler, ardından bu kurumun Bilgi Üniversitesini de bünyesinde bulunduran Can Eğitim Grubuna satıldığını, yönetimin tüm bu satışlarla yeterli kaynağı bulduğunu fakat işçilere enflasyon oranının çok altında bir zam teklifiyle geldiğini aktardılar.

Aralık ayında son bulan eski toplu iş sözleşmesiyle elde edilen kazanımlara, yeni toplu iş sözleşmesi sürecinde de müdahale etmeye çalışan İTÜ yönetimine karşı işçiler bir basın açıklaması yapacaklarını bildirdiler. İşçiler, bu karar üzerine yönetimin “basın açıklamasına gitmeniz durumunda hepinizi rezil ederiz” diyerek tehdit ettiğini belirtti.

Ancak yönetimin işçileri yıldırma girişimine karşı İTÜ işçileri geri adım atmayacaklarını yarın yapacakları basın açıklamasının duyurusuyla bildirdi.

Duyuru metni:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!