DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

ETF Tekstil’de patrondan kıdem tazminatı pazarlığı: Direniş devam ediyor

İstanbul Tuzla’da bulunan European T-shirt Factory fabrikası 30 Temmuz 2022 tarihinde kapanacağını açıkladı, işçilere eksik tazminat teklif edildi.

1994 yılından bu yana Tuzla’da faaliyet gösteren ETF Tekstil fabrikasında yaklaşık 330 işçi çalışıyor. Çalışanların çoğunluğunu kadınların oluşturduğu fabrikanın 30 Temmuz 2022 tarihinde kapanacağı duyuruldu.

Türk İş’e bağlı Deriteks Sendikası’nın yetkili olduğu fabrikada geçtiğimiz Ocak ayında TİS imzalanmıştı.
Patronlar fabrikanın kapanma gündemiyle birlikte TİS ile kazanılan hak edişlerin çoğunu gasp etmek için adım attı.

Kıdem tazminatının bir kısmı teklif edildi

Çalışanlara toplam kıdem tazminatlarının %70’inin verileceğini söyleyen patronlar, ihbar tazminatını ise gündem dahi etmiyor.

Fabrikada çalışan işçilerin büyük çoğunluğunun uzun yıllardır aynı fabrikada çalıştığı ve içeride birikmiş kıdem tazminatlarının olduğu biliniyor.

İşçilerin bir kısmı genel duyurudan 15 dakika sonra işten çıkarıldı

Bu ay içerisinde fabrika müdürünün bütün çalışanları topladığı bir toplantıda fabrikanın 31 Temmuz tarihinde kapanacağını ve şimdiden küçülmeye gidileceği gerekçesiyle bazı işçilerin iş akdine son verileceği duyuruldu.

Duyurunun hemen ardından 15-20 dakika içinde işten çıkartıldığını öğrenen 30 işçi bir gün içerisinde işsiz bırakılmış oldu.

Henüz fabrikada çalışmaya devam eden 300 civarında işçinin ise ay sonunda işten çıkarılacağı biliniyor.

“İşsizlikle burun buruna kaldık”

Yaşadıkları süreci Türkiye Komünist Partisi Tuzla Örgütü ile paylaşan işçiler en büyük kaygılarının fabrikanın kapanmasının ardından işsiz kalmak olduğunu söyledi.

10 yıldır çalışan bir işçi :
“Her ayın 10’unda yatması gereken maaşların ayın 17-18’ini bulduğu oluyordu. Hepimizi borçlanmaya mecbur bıraktılar. Şimdi kıdem tazminatının yarısını al git, ihbar tazminatından söz bile etme diyorlar. Öyle olur mu? Ben bu fabrikaya 10 yılımı verdim. En verimli güzel yaşlarım bu fabrikada üretimde geçti. Bütün haklarımı vermek zorundalar. Kazanana kadar buradayız. “

Bizim için kreş yoksa iş de yok

Çok sayıda kadın emekçinin çalıştığı fabrikada kreş hakkı tanımlanmıştı. Şimdi işten çıkarılan ve küçük çocukları olan kadınların iş bulma koşulları daha da zor.

Çocuğunu fabrika kreşine yollayan bir kadın işçi:
“Ben çocuğumu bu fabrikanın kreşinde büyüttüm. Bırakabileceğim kimsem yok. Şuan belki arasam iş bulurum ama çocuğuma kim bakacak? Bizim için bu fabrikanın kapanması ve işsiz kalmamız herkes için olduğundan daha zor.”

31 Temmuz’a kadar üretime devam edecek olan fabrika önünde direniş devam edecek. İşçiler haklarını almak için mücadele etmekte kararlı.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Marmaris Uğur Okulları’nda zorunlu ücretsiz izin ve istifa baskısı

Özel okul sektörü büyürken, emekçilerin yaşadıkları sorunlar günden güne artıyor.  Öğretmenler kamuya oranla çok düşük …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x