25 Mayıs 2024, Cumartesi

İzmir KFC şubelerinde işçilere mobbing ve düşük ücret

KFC fast food zincirinin İzmir şubelerinde çalışan işçiler düzensiz vardiya saatleriyle ve asgari ücret altında ücretlerle çalıştırılıyor.

Patronların Esesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler, vardiya saatlerinin günlük olarak sürekli değişmesinin sorun olduğunu ve bu durumun bir mobbing aracına dönüşmesinden rahatsız olduklarını, işkur ile çalışanların fazla mesai yapması yasakken mesai yaptırılıp ücretinin verilmediğini aktardılar.

Motokurye olarak çalışan işçilere koruyucu ekipman verilmediğini belirten işçiler, çalışma alanı tanımının olmaması, part time çalışan işçilerin haftalık 30 saatten fazla çalıştırılması, haftalık çalışma çizelgesinin müdürün isteğine göre değiştirilebilmesi gibi sorunlarının da olduğunu ifade ettiler.

Farklı bir şubede çalışan işçi ise, iş yoğunluğunun azalması bahane gösterilerek çalışma saatlerinin 37.5 saate düşürülüp mecburi izin kullandırılarak asgari ücretin altında, ayda 3400 – 3600 TL arasında ücret verildiğini, yönetimin ise bu şartları kabul etmeyen işçilerin işten ayrılabileceğini söylediğini belirtti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!