DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Şanlıurfa Yılmazlar Ayakkabı işçiler ücretsiz izindeyken fabrikayı boşalttı: İşçilerin maaşları ödenmedi

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Yılmazlar Ayakkabı ve Tekstil fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler bugün eski belediye binasının yanında bulunan Ahmet Bahçıvan İş Merkezi bahçesinde eylem yaptı.

Patronların Ensesindeyiz Ağı ile temasta olan işçiler, fabrikanın yaklaşık 2 yıl önce Şanlıurfa OSB’de faaliyet göstermeye başladığını, ilk açılış zamanında 1400 işçi çalıştığını, zamanla maaşların ay içinde bölünüp parça parça yatırıldığını belirttiler.

İşçiler ücretsiz izindeyken fabrikayı boşalttı

Son dönemde fabrikada yavaş yavaş işçi çıkarılmaya başlandığını belirten işçiler, işten çıkarmalarla birlikte işçi sayısının 600’e kadar düştüğünü, bu ayın başlarında ise kalan işçilerin 15 gün ücretsiz izne çıkarıldığını, patronun bu süreçte fabrikayı boşalttığını aktardılar.

Yapılan açıklamada konuşan işçiler, “burada engelli arkadaşlarımız var hepsi mağdur. Yeni doğmuş çocuğu olan var adam evine süt götüremiyor. Bize hiçbir şey söylenmiyor, fabrikadan malzemeler giderken de hiçbir şey söylenmedi.” Bir başka işçi ise ”İşverenin açıkça yaptığı şey: bizi dolandırdı. İş zamanı hepimiz el ele verip iş yaptık iş bittikten sonra adamlar tekmeyi vurup kaçtı” dedi.

Haklarımızı alana kadar mücadele edeceğiz

İçerde 3-4 aylık maaşlarının kaldığını belirten işçiler, uzun süredir fazla mesai ücreti de alamadıklarını içerde biriken bütün haklarını alana kadar mücadele edeceklerini, bunun için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirttiler.

 

GÜNCELLEME:

Şanlıurfa Valilik yetkilileri işçilerle görüşme yaptı. Yapılan görüşmede valilik yetkilileri Cuma günü şirket yetkililerinin fabrikaya geleceğini ve işçilerle toplantı yapacaklarını belirttiler. İşçiler cuma günü fabrikada toplanacaklar.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılmazlar Ayakkabı işçileri fabrika önünde eylem yaptı

Şanlıurfa Organize Sanayi bölgesinde faaliyet yürüten Yılmazlar Ayakkabı firması önce işçileri ücretsiz izne çıkarmış, ardından …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x