DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Özsüt’te işçilere fazla mesai dayatması

Türkiye’nin en büyük gıda üreticilerinden biri olan Özsüt’te işçilere zorunlu fazla mesai dayatılıyor.

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde faaliyet gösteren şirkette çalışan işçiler, hiçbir kural tanınmadan 8 saatlik günlük çalışma süresine ek olarak 8 saat daha mesai yapmaya zorlandıklarını ve üstelik mesai ücretlerinin de çok küçük bir miktarının ödendiğini belirttiler.

Patronların Ensesindeyiz Ağına ulaşan işçiler yaşadıkları en büyük sorunun uzun mesai süreleri olduğunu belirtirken diğer önemli problemlerden de bahsettiler. Çoğu kez maaşlarını gecikmeli aldıklarını belirten işçiler, faturalarını, banka borçlarını, kredi kartı ödemelerini zamanında yapamadıkları yetmezmiş gibi bir de gecikme faizi ile karşılaştıklarını ifade ettiler.

Fabrikadaki iş yoğunluğuna göre az sayıda işçi çalıştığını aktaran işçiler, fiziksel ve psikolojik olarak tükenme noktasına geldiklerini belirttiler. İşçiler, bu duruma itiraz ettiklerinde mobbinge ve ağır hakarete maruz kaldıklarını, görev yerlerinin sıklıkla değiştirildiğini, hakkını arayanların ise ya işten çıkarılmakla ya da “tazminatını bin parçaya böleriz öyle alırsın” tehditleriyle karşılaştıklarını iddia ettiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılmazlar Ayakkabı işçileri fabrika önünde eylem yaptı

Şanlıurfa Organize Sanayi bölgesinde faaliyet yürüten Yılmazlar Ayakkabı firması önce işçileri ücretsiz izne çıkarmış, ardından …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x