DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Şekerbank, çalışanları takip etmek için bilgisayarlara gizli yazılım kuruyor

2020 yılında rekor kâr açıklayan, 2021 yılının ilk çeyreğinde açıkladıkları kârlar ile yeni bir rekorun sinyallerini veren bankalar, uzaktan çalışan emekçiler üzerindeki baskı ve denetimi artırmak için her yolu deniyor. Yöneticilerin ‘evde hiçbir şey yapmıyorsunuz zaten’ baskılarını yetersiz bulan Şekerbank patronu ise denetlemenin yolunu çalışanının her hareketini yazılımla izlemekte buldu.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na gelen bilgiye göre çalışanlardan herhangi bir onay alınmadan ve duyurulmadan geçtiğimiz hafta gizli bir bilgisayar izleme yazılımı yüklendiği iddia edildi. Bu işlemin gerçekleştirilmesinin ardından sistemlerde yavaşlık görüldüğü ve emekçilerin çalışamaz duruma geldiği belirtildi.

Banka emekçilere bu şekilde performans baskısı yapıyor

Son dönemde uzaktan çalışmayla emekçilerin uğradıkları hak kayıpları ve sorunları hakkında çalışmalar yapan PE Banka Emekçileri Dayanışma Ağı, çalışanların oldukça şikayetçi oldukları bu yazılımın, kullanıcıların bilgisayarlarındaki aktiviteleri izlemeyi sağladığını, bankanın bu şekilde çalışanlarının performans takibini yapmayı amaçladığını belirtti. Bankaların emekçilere bu şekilde performans baskısı kurmayı hedeflediğini aktaran Dayanışma Ağı, uzaktan çalışmanın yaygınlaştığı salgın sürecinin ilk yılı 2020’de kâra geçmiş, 2021 yılının ilk çeyreğinde ise 16.9 milyon lira kâr açıklayarak geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 7 milyon liralık değeri iki katından fazla arttığını belirtti.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Senamoni Güzellik Merkezi patronu kadın işçiyi önce fazla mesaiye zorladı sonra küfür etti

Kadıköy’de faaliyet göstermekte olan Senamoni Güzellik Merkezi’nde çalışan bir kadın işçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x