DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Coca Cola’nın dağıtımcısı Şimşek Gıda İçecek’te işçilerin mücadelesi sürüyor

Manisa’da faaliyet gösteren, Coca Cola’nın bölge distribütörlüğünü yapan Şimşek Gıda-İçecek Dağıtım Şirketinde çalışan işçiler, bir süre önce iş yerlerinde yaşanan bir dizi hak gaspına ilişkin olarak Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşmıştı. Fazla çalışmaya zorlanan ve mobbinge maruz kalan işçiler, PE ile birlikte bu hak gasplarına karşı mücadele bayrağını çekmişti. Şimşek Gıda-İçecek Dağıtım işçilerinden uğradıkları mobbingi ve mücadelelerini anlatmalarını istedik.

“Yaşadığımız haksızlıklara karşı sesimizi çıkardığımızda istifa baskısıyla karşılaştık.”

İş yerinizde ne gibi haksızlıklara ve hak gasplarına maruz kaldınız? Bahseder misiniz?

Öncelikle mesai kavramımız yoktu. Normalde mesai saatlerimiz 08-18 iken, mesai bittikten sonra da prim alabilmek için gece geç saatlere kadar “red” adı verilen dolap düzeltme işini yapıyorduk.

Ben “pazarlama-satış elemanı” olarak işe alınmama rağmen, dolap dağıtımı gibi iş tanımım dışında kalan işleri de yapmaya mecbur bırakılıyordum.

Mesai saatleri içerisinde ise, satış yapabileceğimiz sayının çok üzerinde olan bir müşteri portföyüne satış yapmaya zorlanıyorduk. İşlerimiz yetişmediğinde de mesai bitiminde çalışmaya devam etmemiz isteniyordu. Hafta içi yaptığımız fazla mesailer yetmez gibi, cumartesileri ve 19 Mayıs, 1 Mayıs gibi resmi tatillerde de çalışıyorduk ancak hakkımızı alamıyorduk. Hakkımızı talep ettiğimizde ise ya istifaya zorlanıyorduk ya da ağır hakaretlere uğruyorduk.

Biz istifa etmeyi reddettik ve haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi belirttik. Ancak bunun üzerine baskının şiddeti arttı. Örneğin bana yoğun psikolojik baskı uygulayarak ve beni iş tanımım dışında kalan ağır işlerde çalıştırarak geri adım atmaya zorladılar. Bütün bu anlattıklarıma dair kanıtlarımı avukatımız ile de paylaştım.

“Haklarımız için birlikte hareket ediyoruz”

Şu anda maruz bırakıldığınız haksızlıklara karşı yürütmekte olduğunuz mücadeleyi anlatır mısınız?

İlk olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi ALO 170’i aradık. Bize mobbingin açık tanımını yaptılar ve biz de kendilerine iş yerimizde mobbinge uğradığımızı aktardık. Ancak buradan bir sonuç alamadığımız gibi, baskıların şiddeti artarak devam etti. Şimşek Gıda’nın distribütörlüğünü yaptığı firma yetkililerine de şikayetlerimizi iletmiş olmamıza rağmen oradan da bir sonuç çıkmadı. Bunun üzerine Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaştık. Yaşadığımız haksızlığa karşı birlikte çözüm üretmek için avukat ve uzman arkadaşlarımızla temasta bulunduk. PE avukatı, bizlere daha fazla hak kaybına uğramamamız için yönlendirmelerde bulundu. Şu anda da davamızı birlikte yürütüyoruz. Başından beri, bizlere dayatılan haksızlığa karşı dik durduk ve durmaya devam edeceğiz.

“İşçiler birleşmeli ve hakkını aramalı”

Türkiye’nin birçok farklı şehrinde, iş yerlerinde işçilerin benzer hak gasplarına uğradıklarını biliyoruz. Buralarda çalışan işçi arkadaşlarımıza, mücadele eden ve hakkının peşini bırakmayan bir işçi olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Elbette. Ne olursa olsun kimse kimsenin kişiliği ile onuru ve ekmeğiyle oynayamaz. 3 5 lira veriyor diye kimse kimsenin hürriyetini satın alamaz. Bugün öyle bir yere geldik ki, patronlar bizleri istediği gibi kullanıp, istemediğinde kenara atabiliyor. Buna karşı çıkmalıyız! Diğer firmalardaki, fabrikalardaki, bayilerdeki işçi emekçi arkadaşlarımız birleşmeli ve hakkını aramalı! Patronların Ensesindeyiz’e ulaşsınlar, oradaki arkadaşlar mücadelemiz boyunca bütün adımları takip edip yanımızda oluyorlar. İşçi arkadaşlarımız çoğu zaman parası olmadığı için ya da yol bilmediği için geride kalıp ezilebiliyorlar. PE’ye ulaşsınlar, bizlere ulaşsınlar, bir araya gelelim. Kurumsal firmalar, bize lütuf edip iş verdiklerini söylüyorlar, hayır! Bizler alnımızın teri ile bu firmaları var ediyoruz. Ve yalnızca insanca bir maaşa, insanca koşullarda, insan gibi yaşamak istiyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Senamoni Güzellik Merkezi patronu kadın işçiyi önce fazla mesaiye zorladı sonra küfür etti

Kadıköy’de faaliyet göstermekte olan Senamoni Güzellik Merkezi’nde çalışan bir kadın işçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x