DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

TPI Kompozit fabrikasında imzalanan sözleşmeye işçilerden tepki

İzmir’de bulunan TPI Kompozit fabrikasında Petrol-İş sendikası ile fabrika yönetimi arasında sözleşme imzalandı. Daha önce 22 Haziran’da greve çıkılacağı duyurulan TPI Kompozit fabrikasında işçiler, imzalanan sözleşmeye ve sendikanın işçilere sormadan imza atmasına tepkililer.

İşçilerin % 30’luk zam talebine karşılık %20 öneren, patronla uzlaşma sağlanamaması üzerine greve gitme kararı alınan fabrikada, grev kararının uygulanmasına kısa süre kala sendika yönetimi ile fabrika yönetimi arasında %22’lik zam oranında anlaşmaya varıldı.

Fabrikada mobbing ve ücretsiz izin dayatması

Aylardır hakları için mücadele eden, fabrika yönetiminin mobbing uygulamalarına karşı duran işçiler bu sözleşmeden rahatsız olduklarını ifade ediyor. Patronların Ensesindeyiz Ağı’yla temas eden işçiler sözleşmenin işçiler arasında huzursuzluk yarattığını sendika yönetiminin verdiği sözün arkasında durmadığını söyledi.

Grev kararından önce Menemen fabrikasında 1 kişinin, Sasalı fabrikasında 3 kişinin  işten çıkarıldığını, 15 kişinin ise ücretsiz izne gönderildiğini söyleyen işçiler bu sözleşmenin kendi istekleri olmadığını belirtti.

Çalışma Bakanlığı’nın greve çıkılmaması için girişimde bulunduğu iddiası

Şubenin işçilere yaptığı açıklamada sözleşmenin Ankara’da imzalandığı ve Çalışma Bakanlığı’nın greve çıkılmadan anlaşma sağlanması yönünde girişimde bulunduğu belirtiliyor.

Kararın duyurulmasından sonra işçilerin, fabrika içinde konuşan sendika şube yöneticilerine tepki gösterdikleri aktarıldı.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Senamoni Güzellik Merkezi patronu kadın işçiyi önce fazla mesaiye zorladı sonra küfür etti

Kadıköy’de faaliyet göstermekte olan Senamoni Güzellik Merkezi’nde çalışan bir kadın işçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x