DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Uzaktan çalışan emekçiler PE’nin düzenlediği etkinlikte bir araya geldi

Patronların Ensesindeyiz Banka ve Yazılım Emekçileri Dayanışma Ağları, çevrimiçi Uzaktan Çalışma Etkinliği’nde toplandı. 6 Haziran Pazar günü gerçekleşen etkinliğe Birlik Sendikası genel sekreteri Banu Yıldırım, Ankara Üniversitesi öğretim üyesi ve Dayanışma Meclisi üyesi Gamze Yücesan Özdemir, Beykoz Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nevzat Evrim Önal ve TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası İstanbul Temsilcilik Kurulu Üyesi İlhami Türkdoğan da konuşmacı olarak katıldı. Banka ve yazılım emekçileri uzaktan çalışmayı birçok yönden ele aldı.

Uzaktan çalışmayla mücadele ederken emek ekseninde örgütlenmeliyiz

Toplantıda ilk sözü alan Prof. Dr. Gamze Yücesan Özdemir konuşmasında öncelikle değişen emek süreçlerine dair kavramlara yer verdi. Sermaye egemenliğinin güçlü olduğu ve emeğin güçlü olduğu dönemlerde emek süreçlerinin farklı şekillerde kurgulandığından bahsetti. Sermaye egemenliğinde salgınla birlikte uzaktan çalışmaya başlayan emekçilerin yoğun bir güvencesizlik ortamı ile karşı karşıya kaldığını belirtirken, artan esnekleşmenin ve patronların yarattığı yeni denetim mekanizmalarının emekçiler için yarattığı tehlikelere dikkat çekti. Emekçilerin acil taleplerini dile getirirken tüm emek süreçlerinin emeğin örgütlenmesi ile birlikte düşünülmesi gerektiğini belirtti. Bugün verdiğimiz mücadelenin de acil talepleri dile getirmeyi ve bugünü kurtarmayı aşan, bireysel ve toplumsal varoluş, emek rejimi ve emek süreci halkalarının tamamının emek ekseninde yeniden örgütlenmesini savunan, piyasacılık yerine planlamaya dayanan, kamuculuğu merkezine yerleştirmiş yeni bir toplum düzenlemesini içeren bir ufka sahip olması gerektiğini vurguladı.

Uzaktan çalışma emekçiyi köleleştiriyor, bunu reddetmeliyiz

Ardından söz alan Doç Dr. Nevzat Evrim Önal, konuşmasında kafa emekçilerinin emek sürecinin patron çıkarına düşünerek çalışma zorunluluğundan ötürü çelişkili olduğunu belirtti. Sermaye egemenliğinin uzaktan çalışmada evin içine girmesiyle birlikte mesai kavramının bulanıklaştığını ve özel hayat – iş ayrımının ortadan kalktığını belirten Önal, işçinin emeğinin belirli bir süresini ücret karşılığı patrona kiralayan kişi olduğunu, zaman kısıtlamasının ortadan kalkmasının uzaktan çalışan emekçileri köleleştirdiğini vurguladı. Bunun normal olmadığının farkına varılması ve bu durumu içselleştirmenin reddedilmesi gerektiğinin altını çizen Önal ayrıca, patron tacizi, mobbing ve çalışanlar arası kasten yaratılan rekabetin patronların vazgeçilmez silahları olduğunu ve verimlilik için kullanmaya devam edeceklerini belirterek tüm emekçileri uzaktan çalışma için talepler listesi oluşturmaya çağırdı.

Uzaktan çalışmanın sonuçları konusunda dikkatli olmak gerekiyor, mücadelede de daha cesaretli olunmalı

TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası İstanbul Temsilcilik Kurulu Üyesi İlhami Türkdoğan konuşmasında bilgisayar mühendisleri arasında yapılan anketlerde emekçilerin önemli bir kısmının uzaktan çalışmayı tercih etmeye devam ettiğini belirtirken, uzaktan çalışmanın bugün yarattığı bir konfor alanı olmasına rağmen çok dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Bilgisayar mühendislerinin uzaktan çalışmayla birlikte çok yaygın bir esnekleşme sürecine tabi olduğunu, bunun belirli riskler barındırdığını ve önümüzdeki süreçte olası hak gasplarına karşı örgütlü mücadelenin gerekliliğinin altını çizdi. Meslek örgütlerinin de bu süreçte daha aktif ve cesaretli bir siyaset yürütmesinin gerekliliğini belirtti. Türkdoğan ayrıca Bilgisayar Mühendisleri Odası olarak bu dönemde uzaktan çalışmayla ilgili gerçekleştirdikleri çalışmalardan örnekler verdi.

Patronlar salgını fırsata çevirdi, emekçilerin buna karşı örgütlü mücadele sergilemesi gerekli

Birlik Sendikası Genel Sekreteri Banu Yıldırım ise uzaktan çalışmaya ilk geçildiği sırada salgın sürecinde gerekli olan izolasyonun sağlanması için çalışanların çoğunluğunun bu geçişi olumlu karşıladığını ancak bunun çok kısa sürdüğünü iletti. Patronların uzaktan çalışmayı kendileri için fırsata çevirdiğini, kısa süreli çalışma, Kod 29, yan hakların ve izinlerin budanması ve çalışma sürelerinin sınırsız hale getirilmesi gibi emekçilerin zararına olan birçok uygulamaya imza attıklarının altını çizdi. Emekçilerin bu süre içerisinde derin bir yalnızlaşma ve örgütsüzleşmeyle de yüzleştiğini belirten Yıldırım, patronların bu durumu sevdiğini ve önümüzdeki dönemde kârlarını büyütürken uzaktan çalışmayı kalıcılaştırma niyetlerinin olduğunu ve emekçilere yapılan saldırının derinleşeceğini belirtti. Bu durumdan çıkış için uzaktan çalışan emekçilerin örgütsüzlüğünün kırılması adına Birlik Sendikası’na katılımanın ve örgütlülüğü birlikte büyütmenin gerekliliğine işaret etti.

Bankalarda uzaktan çalışmada emekçiler üzerindeki denetim artıyor, yazılımcıların ise gecesi gündüzü kalmadı

Konuşmacıların ardından tartışma kısmına geçildi. Banka Emekçileri Ağı adına söz alan bir katılımcı farklı bankalardan uzaktan çalışmaya dair örnekler verdi. Şekerbank’ta uzaktan çalışmayı denetlemek için çalışanların bilgisayarlarına uzaktan izleme uygulaması kurulduğunu bildirdi. Akbank’ın, çalışanların haklarının alabildiğince törpülendiği bir emek cehennemi olmasına rağmen uzaktan çalışmanın kalıcı hale getirilmesini halkla ilişkiler malzemesi olarak kullanarak şova çevirdiğini, bununla birlikte genel müdürün belirli süreli sözleşmelerin ve yarı zamanlı çalışmanın yaygınlaşacağını ifade ettiğini iletti. İş Bankası’nda ise uzaktan çalışma fikrinin popüler olduğunu ancak Anadolu şehirlerinde yeni bürolar açılarak daha düşük ücret skalalarında çalışan istihdamın planlanmaya başlanmasıyla bu durumun çalışan aleyhine sonuçlanacağını vurguladı.

Bilgi İşlem Çalışanları Dayanışma Ağı (BİÇDA) üyesi bir yazılımcı ise özel hayat ihlallerine dikkat çekerek 5 gün izin alarak bir hafta tatil yapamadıklarını, sürekli ulaşılır olma zorunluluğu olduğunu ve hafta sonlarına dahi el konulduğunu belirtti. Mevcut koşullarda iş kanununun gerektiği şartların bile gerisinde çalıştıklarını ve tüm emekçi örgütlerinin birlik olup ortak kararlar alarak çalışanlara bu koşulların normal olmadığının anlatılması gerektiğini iletti.

Toplantıda ayrıca uzaktan çalışmada özel hayatın gizliliğini ihlal eden, hukuk dışı ve emekçilerin zararına olan tüm uygulamalarının teşhir edilmesi ve bu uygulamalara karşı birlikte mücadele edilmesi için Patronlarin Ensesindeyiz Banka ve Yazılım Emekçileri Dayanışma Ağları’na katılma çağrıları yapıldı.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Senamoni Güzellik Merkezi patronu kadın işçiyi önce fazla mesaiye zorladı sonra küfür etti

Kadıköy’de faaliyet göstermekte olan Senamoni Güzellik Merkezi’nde çalışan bir kadın işçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x