DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

İstek okullarından, bursluluk sınavından sonra emekçilerin Covid-19’a yakalanması üzerine yanıt

Geçtiğimiz günlerde İstek vakfına bağlı Özel İstek Kemal Atatürk okullarında çalışan emekçilerin Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşması ile okulda yapılan bursluluk sınavı sonrası Covid-19 vakalarında artışların yaşandığı ve yönetimin bir önlem almadığı haberi yayınlanmıştı. 

Gelen bilgilere göre okulda 600 kadar öğrencinin katıldığı bursluluk sınavı sonrasında 10’un üzerinde idareci ve öğretmende virüs tespit edildi. Alınmayan önlemler sonucunda okulda kat görevlilerinin de virüse yakalandığı söylenmişti. 

Haberden sonra Patronların Ensesindeyiz Ağı’na İSTEK İstanbul Eğitim Hizmetleri A.Ş.’den tekzip geldi.

Tekzip metninde ‘’bursluluk sınavı diğer okullarımızda ve benzer nitelikte sınav yapan diğer kurumların tabi olduğu Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatı, bu mevzuata ve pandemi koşulları için geliştirilen talimatlara uygun şekil ve şartlarda yerine getirilmiş olup, çalışanların sağlık koşullarını zora sokacak ve/veya tehlikeye atacak nitelikte bir ortam oluşturulmamıştır’’ ifadeleri yer alıyor.

Okulda yapılan sınavlardan yaklaşık bir ay sonra haber yapılmasına dikkat çeken kurum, okullarının  TSE tarafından “Temiz Okul” sertifikasına sahip olduklarını, gerek personelinin gerekse öğrencilerinin sağlığını en üst seviyede koruyacak nitelikte önlemleri alıp, bunu en katı şekilde uygulamaya devam ettiklerini belirtti.

Okuldaki emekçiler ise yaşanan durumu şu şekilde açıkladılar:

‘’Bursluluk sınavı yapılırken öğrenciler pandemi koşullarına uygun seyreltilmiş sınıflarda sınav oldular fakat okula alınırken sosyal mesafe kuralına uyulmadı. Öğrenciler kalabalık gruplar halinde okul içinde bekletildiler. Bu durumda özellikle ilkokul öğrencileri sosyal mesafe kuralına dikkat edemediler. O esnada öğretmenler ve idareciler de öğrencilerin yanında durmak zorunda kaldı. Yine lise grubu sınavlarında havanın soğuk olması nedeniyle öğrenciler sınavdan önce lobide kalabalık şekilde bekledi ve yine öğretmen, öğrenci ve görevliler kalabalık içerisinde, sosyal mesafe kurallarına dikkat edilme şansının olmadığı bir ortamda beklemek zorunda kaldı ’’ 

İlk vakaların sınavlardan sonra yaklaşık bir hafta içinde çıktığını ve testi pozitif çıkan çalışanlar karantinaya geçerken temaslılar için ise bir uygulama yapılmadığını söyleyen emekçiler ‘’Temaslı olana ‘’isteyen test yaptırabilir’’ denildi. Ve takibi dahi yapılmadı. Test yaptıracak olanlara ise okul tarafından bir kolaylık sağlanmadı. Okul içinde vakalar arttıkça da ayrıca bir önlem alınmadı’’ dedi. 

Patronların Ensesindeyiz’in konuyu gündeme getirmesinden sonra okulda önlemler alındı 

Tekzip metninde önlemlerin her zaman katı bir şekilde alındığını belirten kurum ise PE’de yayınlanan haberden sonra okulda önlemler almaya başladı. Öncesinde temaslılar için bir önlem alınmazken haberin yayınlanmasından sonra okulda vaka çıktığında aynı servisi kullananların beş gün izolasyona alındığı öğrenildi.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x