DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Garanti BBVA’dan şube çalışanlarına: Hesaplarını taşımaları için cami önüne, darülacezeye gidin

Garanti BBVA, SGK’dan emekli maaşı alanların maaş ödemelerinin kendilerine devredilmesine yönelik yeniden kampanya başlattı. Bölgeler ve şubeler bazında hedeflerin belirlendiği kampanya emekçilere akıl almaz çalışma şartları dayatıyor. Bu hedefler kapsamında şubelerin olabildiğince fazla emekliyle temas kurup maaş hesabını Garanti’ye alması için ikna etmeleri bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında da yine benzer bir kampanya yapan Garanti BBVA’nın hazırladığı reklam filminde bir kız çocuğu anneannesinden bisiklet istediğini hatırlatıyor, anneannesi de “Emekli insanlarız biz kızım” şeklinde cevap veriyor. 1200 TL promosyon ve “özel faizli” mevduat/kredi imkanlarıyla emeklilerin tüm ekonomik sorunlarını çözmüş gibi bir coşku yaratılan reklamla zor emeklilik koşullarında yaşayan insanların duyguları rencide ediliyordu.

Garanti BBVA Çalışanlarını Cami Avlusuna Bıraktı

Garanti BBVA’da çalışan bir şube çalışanı kampanyayı ve şubelerdeki çalışma durumunu şöyle anlattı: ”Şubede operasyonda çalışanları bir süredir MD (Müşteri Danışmanı) olarak dönüştürüyorlardı, var olan sorumlulukların yanında satış yapmaları da bekleniyordu. Şu anda bu kampanyayla hedef baskısı dayanılmaz boyutlara çıktı. Geçen ay verilen hedefin üç katından fazla hedef verildi, eski haliyle bile tutturamıyorduk bu hedefleri, şu anda zaten mümkün değil. MD ve  BMIY(Bireysel Müşteri İlişkisi Yöneticileri) pozisyonlarında çalışan ve şubelerde çalışmaya devam eden arkadaşlarımız pandeminin en ağır tablosunun yaşandığı bu günlerde cami çıkışlarına, PTT önlerine gönderiliyor. Şehrin merkezî yerlerinde broşür dağıtımı yaptırılıyor. Buralarda insanlar ile birebir diyaloğa girmeleri bekleniyor. 65 yaşın üstüne zaten sokağa çıkma yasağı var. Yine de ‘Gidin emekli insanlara ulaşın, cami önüne mi Darülacezeye mi gidersiniz, ne yapın edin, hesaplarını bize taşımalarını sağlayın’ diyorlar. SGK girişi yapabilenleri de tek tek bölge müdürlüğünden arayıp teşekkür ediyorlar. Çoğu arkadaş eşinin dostunun, ailesindekilerin hesaplarını taşımaya çalışıyor. Konuştuklarımız, arada, buraya kadar düştünüz mü diyorlar, durum çok üzücü gerçekten. Girdiğimiz risk de cabası, bir de Covid’e yakalanınca müdürlerden örtülü şekilde azar yiyenler oluyor şimdi sırası mıydı diye.

Evden çalışanların önüne de bir arama listesi koydular. Müşterilerle ilgilenmiyormuşuz ya da başka sorumluluklarımız yokmuş gibi ‘Evde olduğunuz için bir şey yapmıyorsunuz zaten, istediğiniz kadar arama yapabilirsiniz’ diyorlar. Çağrı merkezi gibi dışarıya arama yapıp insanların emeklilik maaş hesaplarını Garanti BBVA’ya almak için uğraşıyoruz. Üstelik bu hedefler kronik hastalığı olan, hamile olan çalışanların önüne de konuldu. Onlar da evden arama yapıyorlar, ancak evden aramada geri dönüş daha da düşük, verilen hedefleri tutturmamız mümkün değil. Birebir temasa girenler, caddelerdeki şubelerde çalışanlar bile tutturamıyor. Bu şekilde verilen primleri kısmanın da yolunu bulmuş oldular. Kimsenin dayanacak hali kalmadı şu anki koşullara, bu duruma dur demek için bir şeyler yapmak gerekiyor.”

Banka Patronları Kâr Hırsıyla Hayatları Hiçe Sayıyor, Çare Örgütlülükte

Banka emekçileri salgınla ve ekonomik krizle birlikte ağırlaşan hayat koşulları ile mücadele ederken banka patronları servetlerini katlamaya devam ediyor. Her satılması beklenen ürün, açılması hedeflenen her yeni hesap banka emekçileri için yeni bir baskı unsuru demek. Kârlılığı artırmak için çalışanlara hiçbir baskıdan kaçınmayan bankalar, gerekli gördüğünde ise emekçileri yıldırarak istifaya zorlamak dahil her yolu kullanarak çalışan haklarını gasp edebiliyor.

Banka emekçileri yalnız değil. Patronların Ensesindeyiz platformu içerisinde kurulan Banka Emekçileri Dayanışma Ağı’na tüm Garanti BBVA emekçilerini davet ediyoruz. Yaşadığımız baskılara, hak gasplarına, kötü çalışma koşullarına karşı gelin birlikte mücadele edelim.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak veya sosyal medya hesapları üzerinden ulaşabilirsiniz
Telefon: 0 541 940 05 14
E-posta: [email protected]
Facebook: Patronlarin Ensesindeyiz
Twitter: @pensendeyiz

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x