DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Ankara-Niğde Otoyolu işçileri 2 yıldır maaşlarını alamıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yap-işlet-devret (YİD) modeliyle ERG Şirketler Grubu’na yaptırdığı Ankara-Niğde Otoyolu projesinde çalışan işçilere 2 yıldır alacakları ödenmiyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler, 2 yıldır içeride kalan maaşlarını alamadıklarını ve 35 işçinin mağdur edildiğini belirttiler.

ERG Şirketler Grubu’ndan, her biri farklı tutarlarda olmak üzere 1 aylıktan 7 aylığa kadar maaş alacaklarının olduğunu ifade eden işçiler, sigorta giriş-çıkışlarının da kendilerinden habersiz gerçekleştirildiğini ve kıdem tazminatlarının da bu yolla ellerinden alındığını vurguladılar. Bağlı çalıştıkları proje müdürünün kendilerine güvence verdiğini ancak süreç içerisinde karşılarında muhatap bulamadıklarını belirten işçiler, bir süre sigorta ücretleri yatırılmadan çalıştırıldıklarını eklediler.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açılış töreninde bu otoyol ile yıllık 1 milyar 628 milyon TL tasarruf sağlanacağını söylemişti. Bağlantı yollarıyla 332 km olan ve işletme süresi ise 15 yıl 4 ay olan proje için işçilerin maaşlarını ödemeyen ERG Şirketler Grubu’na üç kesimde farklı araç garantileri verilmişti. Güncel geçiş ücreti 144.5 TL olan otoyolun yapımında çalışan işçiler haklarını alana kadar mücadele edeceklerini belirtiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x