DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Sakarya’da bulunan Arsan Kauçuk’ta işçiler sendikalı olduğu için işten çıkarıldı

Sakarya Ferizli’deki Arsan Kauçuk fabrikasında DİSK’e bağlı Lastik-İş sendikasında örgütlenen işçiler, işyerine yetki tespitinin gelmesinden sonra işten çıkarıldı.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan bir sendika üyesinin, Kasım ayında 3 işçinin tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldığını, bu süreçte işe iade davası açıldığını ve iki gün önce de Lastik İş Sakarya şubesi olarak bir basın açıklaması yaptıklarını belirtti.

Sendika tarafından yapılan basın açıklamasında, “Bakanlık, sendikamızın çoğunluk sağladığını işverene bildirmiştir. Biz bu işyerinde yetkili sendikayız. Buna karşılık defalarca masaya çağırmamıza rağmen işveren gerçek bir görüşme başlatmamıştır. Üstelik bu süre içinde arkadaşlarımızı işten çıkarmış, birçok işçiyi de çeşitli baskılar uygulayarak sendikamızdan istifaya zorlamıştır” dedi.

Fabrika Genel koordinatörü işçileri tek tek odasına çağırıp yemin ettirdi

Ferizli OSB’ye büyük bir yatırımla kurulan, fabrikanın açılışını Sanayi ve Teknoloji bakanı Mustafa Varank’ın yaptığı Arsan Kauçuk’ta çalışan bir işçi, sendikanın “işçilere ve yetkili sendikanın çağrılarına karşılık vermeyen işveren, önüne gelen yetki belgesinden sonra baskı ve yıldırma çabalarına başlamıştır. Genel koordinatör örgütlenmeye öncülük ettiğini saptadığı işçileri tek tek odasına çağırıp, Kuran’a el basarak yemin ettirmeye çalışmış, parasal tekliflerde bulunmuştur. İşçiler, yönetimin bu ahlaksızca tekliflerine haklı ve onurlu duruşlarıyla cevap vermişlerdir” dedi.

Anayasal haklarını kullanarak sendikalı olduklarını belirten işçiler, bu haksızlığa karşı mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x