13 Temmuz 2024, Cumartesi

Carrefoursa işçileri Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’nda örgütleniyor

Türkiye’nin en büyük sermaye gruplarından Sabancı grubuna bağlı olan Carrefoursa marketlerinin sayısı her geçen gün bünyesine katılan yeni şubelerle artıyor. 2020 yılının ilk altı ayında net kârını yüzde 15 arttıran Sabancı Holding, ekonomik kriz ve salgın gibi ülkenin karanlıktan geçtiği bir dönemde bile zenginliklerini büyütmeye devam etti. Tarihi boyunca siyasi iktidarlarla yakınlığı bilinen Sabancı Grubu, 2002 yılından bu yana AKP ile birlikte daha hızlı büyüdü. Boğazda bulunan sayısız yalılarını saklamaktan çekinmeyen sermayedarların içlerinde yüzdükleri denizin bolluğu Carrefoursa emekçisinin düzelttiği reyonlardan, yaptıkları satışlardan, binbir çeşit baskıyla çalıştıkları sanal marketlerden geliyor.

AÇLIK SINIRINDA ÜCRETLER ÖDENİYOR

Haftanın altı günü yoğun saatler çalışan Carrefoursa emekçilerinin maaşları asgari ücret düzeyinde. Gıda ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan market işçileri bütün gün sattıkları ürünlerin çoğunu gün sonunda kendisi ve ailesi için satın alamıyor.

Bir Carrefoursa Kasap Reyonu çalışanı şöyle diyor: “Aylardır sattığım ürünlerin çoğunu tatlarını bilmeden satıyorum. Her yılsonu Sabancı Grubu’nun açıklanan kâr oranları benim için bir şey ifade etmese de, yaşadıkları hayattan kazandıkları paranın çok olduğunu anlayabiliyorum. Bir de yılın sonunda maaşlarımıza yapılan zamlara bakıyorum, şirketin kâr oranları artıyorsa biz çalışanların alım gücü neden düşüyor?

Geçtiğimiz aylarda yapılan bir sokak röportajında bir market çalışanının söylediklerini aklımdan çıkartamıyorum. ‘Sürekli aynı gemideyiz, gerekirse hep birlikte simit yeriz deyip duruyorlar. Peki, sen pirzola yersin de ben simit yer miyim?’

“MOBBİNG MAĞAZAYA GİRDİĞİNİZ ANDA BAŞLIYOR”

Emekçiler düşük ücretler ve yoğun mesai saatleriyle çalışırken bir de mobbinge maruz kalıyorlar. Satış baskısının bir an bile eksik olmadığı marketlerde neredeyse bütün çalışanlar bulundukları konumdan başka şubelere gönderilmekle tehdit ediliyor. Çalışma esnasında sürekli İŞKUR önündeki sıralardan, işsizlikten söz edilerek çalışanlara bu iş yerinden ayrıldıklarında açlıkla burun buruna kalacakları hissettirilmeye çalışılıyor.”

Başka bir şubede kasa çalışanı olarak görev yapan bir emekçi ise “Mobbing mağazaya girdiğiniz anda başlıyor”, diyor. “Ciro hiç azalmamasına rağmen sürekli daha fazla satış yapılması gerektiği söyleniyor. Satış oranı düşük olan arkadaşlarımızın önüne ücretsiz izin kağıdı konuluyor. Mağaza içerisinde yaşanan hakaret ve aşağılamalar taciz noktasına kadar varabiliyor. İşten çıkarmanın yasak olduğu bu günlerde arkadaşlarımızı mobbing ile ücretsiz izne veya istifaya zorluyorlar. Lavabo ihtiyacımızı bile karşılamamıza saatlerce izin vermedikleri oluyor.

Kadın çalışanlar için makyaj yapma, erkek çalışanlar için sinekkaydı tıraş olma şartı aranıyor. Zaten ay sonunu getirmekte zorlandığımız maaşlarımızla bu giderleri karşılamamız mümkün değil, bunu göremiyorlar.”

CARREFOURSA İŞÇİLERİ PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ AĞI’NDA BİR ARAYA GELİYOR

Satış baskısı ve artan mobbingle birlikte her gün kârlarına kâr katan Sabancı Grubu’nun zorbalığına emekçiler örgütlenerek yanıt veriyor. Patronların Ensesindeyiz Ağı’nda bir araya gelen emekçiler işyerlerinde öncü rol üstlenerek hem kendilerine hem de iş arkadaşlarına yapılan mobbinge son vermek için mücadele ediyor.

PE Dayanışma Ağı’nda bir reyon çalışanı arkadaşlarına şöyle sesleniyor: “İşyerinde mobbing ve baskının günden güne artmasıyla birlikte biz çalışanların bir arada olması gerektiğini düşündük. Patronların Ensesindeyiz aracılığı ile bir araya geldik. İşyerinde yaşadığımız sorunların önemli bir kısmının bizim karakterimizle ilgili olduğunu, aslında herkesin bu kadar etkilenmediğini düşündüğümüz oluyordu. Patronların Ensesindeyiz Ağı ile birlikte yaptığımız toplantıda bu sorunların herkes için ortak olduğunu görmüş olduk. Mücadeleyi örmeye başladık.

İlk adımımız Patronların Ensesindeyiz avukatları ile birlikte hukuksal haklarımızı öğrenmek oldu. İşverenin hukuksal sınırlarını öğrendik. İşyerinde her birimiz çalışma arkadaşlarımıza haklarımızı ve yapabileceklerimizi anlatmaya başladık. Kimsenin yalnız kalıp yitip gitmesine izin vermeyeceğiz. Bütün Carrefoursa işçilerini Patronların Ensesindeyiz Ağı’na davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!