21 Haziran 2024, Cuma

Uzaktan çalışan banka ve yazılım emekçileri toplandı

Patronların Ensesindeyiz Banka ve Yazılım Emekçileri Dayanışma Ağları tarafından uzaktan çalışmanın kalıcılaşması, yarattığı sorunlar ve çözümleri üzerine bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Patronların Ensesindeyiz Genel Koordinatörü Selahattin Kural da katıldı.

Kural, düzenin krizinin patronların daha vahşice saldırmasına sebep olduğunu dile getirdi. Patronların uzaktan çalışmayı sevdiğini ve bir sürü maliyet kaleminden kurtulduklarını, kâr ettiklerini söyledi. Emekçiler için ise yoğun çalışma, devamlı ulaşılabilir olma, kadın emekçiler için evde bakım yükünün artması, elektrik ve enerji masraflarının büyümesi gibi sorunlar getirdiğini dile getirdi.

Patronlara bu alanlarda geri adım attırmak gerektiğini vurgulayan Kural, işçileri sorunları birlikte konuşmaya ve çözüm önerilerini ortaklaştırmaya çağırdı.

Söz alan bir mühendis, bundan sonra atipik sözleşme biçimlerinin hayatımıza girmesinin olası olduğunu, yurtdışı kaynaklı firmaların daha ucuz emek gücü dolayısıyla Türkiye’de yazılım danışmanlıkları almayı artırdıklarını vurguladı.

Söz alan başka bir yazılım emekçisi ise, denetlemenin arttığını sadece iş saatleri değil her saatin türlü gerekçelerle kontrol altına alınmaya çalışıldığını vurguladı.

Söz alan emekçiler, uzaktan çalışmaya geçildikten sonra yemek ve yol paralarının kesintiye uğradığını, mobbingin normalden daha fazla olduğunu, kısa çalışma ödeneği başvurularının arttığını, insanların birbirinden uzaklaştıklarını ve yalnızlaştıklarını, emekçilerin beden ve ruh sağlıklarının önemsenmediğini vurguladılar. Sekiz saatlik iş günü kavramının ortadan kalkması ise en büyük sorunlardan biri olarak konuşuldu.

Büyük bir araştırma firması çalışanı ise, uzaktan çalışma öncesi ofis yemekhanesinde yemek yediklerini ama uzaktan çalışmaya geçtikten sonra firmanın yemek katkısı yapmadığını söyledi. Ama çalışanların birlikte buna ses çıkardıktan sonra yemek ücretlerini kazandıklarını söyleyerek birlikte hareket etmenin önemini vurguladı.

Toplantı, taleplerin ortaklaştırılması, bu talepler için mücadele edilmesi ve benzer başka kararların alınmasıyla sonlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!