DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Samsun’da Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı kuruldu

Samsun’da Patronların Ensesindeyiz (PE) dayanışma ağının çağrısıyla buluşan kültür, sanat emekçileri PE Samsun Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı’nı kurdu. Aralarında yazar, ressam, müzisyen, tango dansçısı ve tiyatro oyuncularının yer aldığı emekçilerin buluşmasında birlikte mücadele ve dayanışma üzerine somut hedefler belirlendi.

Yapıcılar Orkestrası’ndan müzisyen Ulaş Özer’in PE Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağının İstanbul, Ankara başta olmak üzere kentlerdeki örgütlenme ve çalışmalarından deneyim paylaşımı yaptığı toplantıda kültür sanat emekçileri, Samsun’da salgın koşullarında yaşadıkları sorunları ve önerilerini dile getirdiler.

Salgında ilk gözden çıkarılanın sanat ve sanat emekçileri olduğuna dikkat çeken katılımcılar, zaten birçoğu sigortasız ve kayıtsız çalışan emekçiler arasında örgütsüzlük ve dayanışmanın örülemeyişinin salgının etkisini daha çok arttırdığını belirttiler.

Tiyatro oyuncusu Ferdi Ak’ın moderatörlük yaptığı toplantıda devletin sanat emekçilerini muhatap almadığı, güvencesiz çalışan sanat emekçilerinin bunu örgütlü olarak talep etmesinin önemine dikkat çekilerek dayanışmanın sanatın yaşaması için de bir gereklilik olduğu belirtildi.

Buluşmada; işsiz kalan, kirasını ödeyemeyen ve hiç geliri olmayan emekçilere öncelikli olarak ulaşılması, canlı yayınlanacak bir ‘Kara Gün Festivali’, kültür, sanat emekçilerinin taleplerinin yerel yönetimlere iletilmesi, Samsun’daki kültür, sanat emekçilerinin üretimlerini ve etkinliklerini duyurabileceği haberleşme ve dayanışma amaçlı bir sosyal medya iletişim ağı oluşturulmasına ilişkin kararlar alındı.

Farklı alanlardan gelinse de ortak sorunlarda mücadele ve dayanışma birlikteliğinin örülebilmesi için kentteki diğer kültür, sanat emekçilerinin de dayanışma ağına katılmalarına yönelik çağrı ve görüşmelerin yapılmasının da karara bağlandığı dayanışma ağı buluşmaları devam edecek.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden ya da 0541 940 0514 numaralı telefondan ulaşılabilir:

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

E-posta: [email protected]

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x