DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Emekliler Dayanışma Ağı’na çağrı: “Emeklinin Gücü, Emeğin Gücüdür!”

Yaşanan kriz ve pandeminin etkisiyle kısıtlanan ve geçim derdiyle boğuşan emeklilere Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’ndan bir araya gelme çağrısı yapıldı.

PE Emekliler Dayanışma Ağı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de toplam emekli nüfusunun yüzde 72’sinin 56 yaş üzerinde olduğu, toplam 13 milyon emeklinin üçte birinden fazlasının çalışmak zorunda kaldığı belirtilirken, Türkiye’nin genç emekliler ülkesi olduğu yalanına karşı mücadele edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Böylesi bir dönemde dayanışmanın en büyük ilaç olduğu belirtilirken, “salgında kaderine terk edilen, aldığı üç kuruş aylıkla kirasını ödeyen, elektrik, su, doğalgazını ödemek zorunda kalan, mesleki deneyimini aktaramayan emekliler, gelin birlikte yaşadığımız sorunlara karşı birlik ve dayanışma içinde olalım” diyerek,  emekliler PE Emekliler Dayanışma Ağı’na katılmaya davet edildi.

Açıklamanın tamamı:

Emeklinin Gücü, Emeğin Gücüdür!

Emekliler, patronların ve siyasi iktidarın istediği ve tanımladığı gibi; çalışma süresini tamamlamış ve toplumun kenarına atılmış kişiler veya toplumsal kesimler değildir.

Emekliler, hayatlarının büyük çoğunluğunu emeklerini ortaya koyarak geçinmeye adamış, toplumsal olarak üretme sorumluluğunu yerine getirmiş, mesleki tecrübe ve birikimleri ile yarına ışık olacak kişilerdir.

Tüm bu değerler, bu düzende sıfırlanmaya çalışılmaktadır. Bugün, patronların gözünde işçilerin, devletin gözünde emeklilerin hiçbir değeri yoktur.

Yaşanan ekonomik krizde ve salgın sürecinde görünen odur ki, patronlar krizi ve salgını bir fırsat olarak değerlendirmektedir. Bugün işten çıkardığı işçinin yarın nasıl geçineceği umurunda olmadığı gibi, devlet nezdinde emekliler için de durum aynıdır. Emekçiler ve emekliler, yoksulluğun, işsizliğin ve dolayısıyla açlığın hedefindedir.

Türkiye’nin “genç emekliler ülkesi” olduğu yalanı ile saldırıyorlar, oysa emeklilerin yüzde 72’si 56 yaş üzerindedir ve Türkiye’de 56 yaş sonrası iş bulmanın neredeyse imkânı yoktur!

Bugün emekli olmasına rağmen geçim derdi devam eden ve bu nedenle çalışmak zorunda kalanlar ve iş arayanlar, yaklaşık 13 milyon emekli sayısının üçte birinden daha fazladır.

Salgın süreci de gösterdi ki, bu düzende, emekli ve yaşlıların yaşama hakkı için bir niyet ve plan yoktur! Kriz ve beklenmeyen kimi durumlarda ilk hedef, patronların geleceğini garanti altına almaktır.

Bu dönemde, emeklilere kalan, daha fazla karamsarlık ve geleceğe güvensizlik olmuştur. Karanlığı, yoksulluğu, yoksunluğu ve dışlanmayı yenmek için gereksindiğimiz tek şey, örgütlü birliğimizi kurmaktır.

Devlet tarafından yok sayılan,

Salgında kaderine terk edilen,

Aldığı üç kuruş aylıkla kirasını ödeyen, elektrik, su, doğalgazını ödemek zorunda kalan,

Sağlık hizmetlerinden ücretsiz ve tam olarak yararlanamayan,

Mesleki deneyimini aktaramayan,

Emekliler,

Gelin birlikte yaşadığımız sorunlara karşı birlik ve dayanışma içinde olalım. Mahallelerde birlikte hareket edelim. Dayanışma, bu dönemki en önemli ilacımız. Kuracağımız Dayanışma Ağlarında örgütlenelim. Haklarımızı daha güçlü talep edelim.

Emekliler olarak, mücadelemizi bir dayanışma ağıyla güçlendirmek ve geliştirmek istiyoruz. Bu düşünceyle, Patronların Ensesindeyiz Emekliler Dayanışma Ağını oluşturmak için bir araya geldik.

Birlikte hareket etmek, birbirimizi tanımak ve dayanışmamızı büyütmek için…

Gelin PE Emekliler Dayanışma Ağı’nda örgütlenelim.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x