DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi işçileri hastane yönetiminin TİS sürecindeki tutumuna karşı öfkeli

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan ve KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçirilen 1500 sağlık işçisi, hastane yönetiminin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde takındığı tutum nedeniyle tepkili.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan bir sağlık işçisinin bildirdiğine göre, hastanede yetkili sendikanın yönetimle 7 kez görüşmesine rağmen yönetimin keyfi olarak ücret zammı teklifini vermemesi sonucu TİS görüşmelerinde 60 günlük yasal sürenin sonuna gelindiği belirtildi.

Hastane yönetiminin önce asgari ücret zammının açıklanmasını, sonra ise merkezi bütçeden hastanenin alacağı miktarı beklediğini söyleyerek işçileri oyaladığını ve işçilerin aklıyla ve onuruyla alay ettiğini belirten sağlık işçisi, “aldığımız ücretler enflasyon karşısında günden güne eriyor, tüm işçiler geçim sıkıntısı çekiyor. Pek çok arkadaşımız ikinci bir işte çalışmak zorunda kalıyor. Durumumuz böyleyken hastane yönetimi aylardır zam teklifini dahi vermeyerek bizleri insan yerine koymadığını gösteriyor. Bu iş daha fazla uzayamaz, hakkımız olanı almak için mücadele etmeye hazırız” dedi.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden ya da 0541 940 0514 numaralı telefondan ulaşılabilir:

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

E-posta: [email protected]

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yamata şantiyesi

Rönesans ve Yamata İnşaat’ın Rusya’daki şantiyesinde yaşanan iş cinayetleri hakkında verilen soru önergesi yanıtsız bırakıldı

Rusya Amur bölgesinde bulunan Yamata Yatırım ve Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği doğal gaz işleme şantiyesinde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x