DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Adana Şehir Hastanesi’nde Covid-19 pozitif hastalarla ilgilenen sağlıkçılara N95 maske verilmiyor

Adana Şehir Hastanesi’nde görev yapan bir sağlık emekçisi 8 Ocak Cuma gününden beri hastane eczanelerinde N95 maskenin bulunmadığını, Covid-19 pozitif olan hastaların normal maske ile muayene edildiğini belirtti.

Patronların Ensesindeyiz Adana Şehir Hastanesi Salgın Dayanışma ve Haberleşme Ağı’na ulaşan bir sağlık emekçisi, “salgının başından beri ekipman sıkıntısına çözüm bulunamadı. Dağıtılan cerrahi maskeler kalitesiz, sağlık bakanlığının ürün takip sistemi (ÜTS) uygulamasından sorguladığımızda barkod numaralarının kayıtlı olmadığını görüyoruz” dedi.

Yoğun bakımlarda bile N95 maske verilmedi

Sağlık emekçilerinin maaşlarının bir kısmıyla ekipman almak zorunda kaldığını belirten sağlık emekçisi, “etrafa saçılan viral yükün fazla olduğu entübasyon (solunum cihazına bağlamak için nefes borusuna tüp yerleştirilmesi işlemi) gibi işlemlerin yapıldığı yoğun bakımlarda dahi N95 maske yok. Doktor ve hemşirelerle aynı alanda çalışan, aynı viral yüke maruz kalan taşeron firmalara bağlı sağlık çalışanlarına ise salgın dönemi boyunca N95 maske verilmedi. İşverenlerin insafına bırakılmış durumdalar. Uygun olmayan cerrahi maskeleri çift kat takarak korunmaya çalışıyorlar. Pek çoğumuz maaşımızın bir kısmını güvenli ekipman almak için kullanıyoruz.” dedi.

Sağlık emekçisi, koruyucu ekipman sıkıntısının daha önce de yaşandığını ama 8 Ocak’tan bu yana Covid-19 pozitif hastalarının takibi ve muayenesini yapan sağlık çalışanlarına N95 maskenin temin edilmediğini de belirtti.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yamata şantiyesi

Rönesans ve Yamata İnşaat’ın Rusya’daki şantiyesinde yaşanan iş cinayetleri hakkında verilen soru önergesi yanıtsız bırakıldı

Rusya Amur bölgesinde bulunan Yamata Yatırım ve Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği doğal gaz işleme şantiyesinde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x