DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Boyner’de çalışanlara hedef baskısı, ücretsiz izin, geç yatan maaş

Patronların Ensesindeyiz Boyner Emekçileri Dayanışma Ağı’nda örgütlenen çalışanlarla mağazalardaki güncel durumu konuştuk. Pandemide alınmayan önlemler, hedef baskısı, geç yatan maaşlar, kapanan mağazalar…

Boyner çalışanları anlatıyor.

Pandemi ile birlikte çalışma koşulları iyice ağırlaşmıştı, geçen sürede çalışma koşullarınızda iyi yönde bir düzenleme yapıldı mı?

A.Çalışma koşullarında iyileşme yok. Mağazanın daha fazla ciro yapması için işçiler daha fazla çalıştırılıyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen işçinin çalışma izinleri alınıp çalıştırılıyor.

B.Çalışma koşulları kötüleşiyor. Arada sırada çalışanlara “şirin ve duyarlı” patron güzellemeleri yapılıyor ama bunların ardından sürekli personelin aleyhinde gelişmeler yaşanıyor. Örneğin, lojistik ve e-ticaret personelinin üzerinde kurulan baskı iyice arttı. Yönetim ciro baskısını arka plandaki birimlere kadar genişletti.

İşçilerin en fazla şikâyet ettiği konular neler?

A.Prim önemli bir sorun. Çalışanların gerçekleştiremeyeceği yüksek hedefler konuluyor. Bu hedeflere ulaşmak için fazla mesai yapmanız gerekiyor.

B.Personel yemekleri hala kalitesiz ve sağlıksız ortamda yenmeye devam ediyor. Mağazalarda anons edilen pandemi önlemleri, yalnızca anonslarla kalıyor. Lojistik birimlerindeki işçiler havalandırmasız ortamlarda çalışmaya devam ediyor, satış danışmanı ve kasiyer arkadaşlar ise müşteriler “ürkmesin” diye siperlik dahi takamıyor. Maaşlar çeşitli bahanelerle gecikmeli yatırılmaya devam ediyor. Ek olarak, e-ticaretteki arkadaşlarımıza yönelik yoğun bir baskı var. Bazı arkadaşlarımız hedefleri gerçekleştirmek için mesai saatlerinden 2-3 saat önce geliyor. Hedefler gerçekleşmediğinde merkeze rapor vermek zorunda kalıyorlar.

Kısa çalışmaya ve ücretsiz izne çıkarılanlar konusunda son durum nedir? Sayı arttı mı? Mağazalarda yeterli sayıda personel var mı?

A.Kimi arkadaşlarımız geri çağırıldı ama önemli bir bölümü halen bekliyor.

B.Lojistik ve e-ticaret haricinde arkadaşlarımızın önemli bir bölümü KÇÖ’de. Ücretsiz izindeki arkadaşlarımızla konuşuyoruz, kendilerini meçhulde hissediyorlar. Boyner tarafından kendilerine en ufak bir bilgi bile verilmiyor. Bu şekilde bekletilerek istifaya zorlandıklarını düşünüyorum. Sonuçta devletin kendilerine verdiği “maaşçığın” temel ihtiyaçları karşılamaya bile yetmediğini görüyoruz. Bu nedenle iş bulan, haklarından feragat ederek istifa etmek zorunda kalıyor. Ücretsiz izinden dönenler oldu ancak bazı birimlerde ücretsiz izin kasıtlı olarak sürdürülüyor.

Boyner’de çok sayıda mağazanın kapandığı hakkında bilgiler var. Kimi mağazalar ise franchise olarak elden çıkarılmış. Bu mağazalarda çalışan işçilerin akıbeti nedir?

A.Kapanan ve satışı yapılan mağazalar var. Kapanan mağazalarda personelin tazminatını alıp büyük bir bölümünün işsizler ordusuna katıldığını biliyoruz. Merkeze yakın küçük bir bölüm ise diğer mağazalara gönderiliyor.

PE Boyner Emekçileri Dayanışma Ağı olarak çalışma arkadaşlarınıza ne söylemek istersiniz?

A.Çalışma arkadaşlarımızı, bu zor dönemde yapılan haksızlıklara boyun eğmemeye, mağaza içinde haksızlıklara birlikte tepki vermeye davet ediyorum. Bu süreçte hep birlikte hareket edersek hakkımız olanı alacağımıza inanıyorum.

B.Boyner Emekçileri Dayanışma Ağı’nda gönüllü bir emekçi olarak tüm emekçi arkadaşlarıma, ağabeylerime, ablalarıma bir çağrıda bulunmak istiyorum. Hakkınızı arayın, başınızı dik tutun, dayanışma ağına katılın. Biz yoksak Boyner bir hiç, bunu unutmayın. Boyner yönetimi de bunun farkında.

Üstlerime de sesleniyorum. Performans, kârlılık adı altında bizlere eziyet etmeyi bırakın. Kariyer hedefleriyle altınızdakileri ezmeyin, onurunuzla çalışın.

Bir soru da Tez Koop İş Sendikasına: Neredesiniz?

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yamata şantiyesi

Rönesans ve Yamata İnşaat’ın Rusya’daki şantiyesinde yaşanan iş cinayetleri hakkında verilen soru önergesi yanıtsız bırakıldı

Rusya Amur bölgesinde bulunan Yamata Yatırım ve Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği doğal gaz işleme şantiyesinde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x