DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Kazanımlarımızı 2021’de çoğaltacağız

2020 bitti. Felaketler ve sömürüyle olduğu kadar mücadele ve kazanımlarla geçip giden bir yıl, geleceğe yaşam, sınıfın birliği ve umudu bıraktı.

Türkiye’de emekçi sınıflar korkunun, açlığın, güvencesizliğin, baskının soluğunu enselerinde hissettikleri bir yılı daha geride bıraktı. 2020 yılı, ayakta kalmak için şiddet, sömürü, akıl dışılık üretmekten başka bir seçeneği olmayan kapitalizmin maskesinin düştüğü ve zayıfladığı bir yıl oldu. Zayıfladıkça saldırganlığı arttı. Emekçilerin haklarına gözünü çok daha radikal bir biçimde dikti. Kölelik günlerini hatırlatan uygulamalar çok daha açık biçimde gündeme geldi.

Fakat tüm bu yaşanan tabloya rağmen 2020 yılında dayanışmayı büyüten emekçiler, birbirine omuz vermekten başka çaresi olmayanların kurduğu dayanışma ağları, mücadele ettikçe kazandıklarını gösteren örnekler vardı. Patronlar saldırganlaştıkça emekçiler bir araya geldi. Felaketler ve sömürüyle olduğu kadar mücadele ve kazanımlarla geçip giden bir yıl, geleceğe yaşam, sınıfın birliği ve umudu bıraktı.

ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİ MÜCADELEYİ İLERİYE TAŞIDI

BİRLİK SENDİKASI ÖRGÜTLENİYOR!

Ülke tarihindeki ilk özel okul boykotunu gerçekleştiren Doğa Koleji öğretmenlerinin, velilerin de yoğun desteğiyle Patronların Ensesindeyiz Ağı ile birlikte yürüttükleri mücadele 2020 yılında birçok özel okul emekçisine ilham olmuş, Fen Bilimleri Koleji, Güngören Final Okulları, Kahta OSB Koleji, Atabey Özel Ders Merkezi gibi birçok kurumda Öğretmen Komiteleri kurulmuştu. Birçok örnekte bir araya gelen emekçiler uzun süredir yatırılmayan maaşlarının ve taleplerinin karşılanmasını sağlamayı başardılar.

Bahçeşehir Koleji Çamlıca Kampüsü’nde de patronun, sözleşmeleri yenilenmeyen veya işten çıkarılan emekçilerin kıdem tazminatlarını ödememesi üzerine PE Özel Okul Emekçileri Dayanışma Ağı’na ulaşan öğretmenlerin mücadelesi sonuç vermiş, kazanım elde edilmişti. Bireysel hiçbir çabalarının sonuç getirmediğini ifade eden öğretmenler, “Bizi yalnız görüp ezmek istediler açıkça. Ancak PE sayesinde bizim gibi pek çok mağdur öğretmenle tanışıp birlik olduk”, diyor.

Özel okul öğretmenlerinin mücadelesi özel okul emekçilerinin sendikası, Birlik Sendikası ile devam ediyor.

HAYDARPAŞA KAZI İŞÇİLERİ İŞYERİ KOMİTESİ KURARAK KAZANDI 

Mart ayında Haydarpaşa’da arkeolojik kazı alanında çalışan ve aylardır ödenmeyen maaşları için örgütlenen kazı işçileri Haydarpaşa İşçi Komitesi kurarak mücadele ettiler. Bir araya gelen işçiler kurdukları komiteye yeni arkadaşlarını da katarak büyük bir iş bırakma eylemi gerçekleştirdiler. Patronun bir hafta sonraya ödeme sözü vermesine rağmen bir sonraki gün 400’ün üzerinde işçinin bütün maaşları ödenmek zorunda kaldı. Patronların Ensesindeyiz Haydarpaşa İşçi Komitesi’ni kuran emekçiler büyük bir iş bırakma eylemi gerçekleştirerek önemli bir kazanım elde ettiler.

İŞÇİLERİN 16-18 SAAT ÇALIŞMAYA CEVABI: İŞ BIRAKMA VE KAZANIM

İstanbul Ataşehir’de yapımı sürmekte olan Uluslararası Finans Merkezi şantiyesinde çalışan beton santrali işçileri 16-18 saate varan çalışma saatlerine karşı 25 Eylül Cuma günü iş bırakma eylemi yapmış, yetkili firma tarafından çalışma saatleri, hijyen ve temizlik koşulları, koğuşlarda yaşanan problemler giderilmişti.

İŞÇİYE YEMEK: “EKMEK ARASI ISPANAK”

Bayburt Grup Bakırköy Metro Şantiyesinde işçileri köle olarak gören patron, salgına karşı hiçbir önlem almamasının yanı sıra işçilere ekmek arası ıspanak vermesiyle gündeme gelmiş, bu duruma tepki gösteren ve Patronların Ensesindeyiz’le irtibata geçen bir işçi işten çıkartılmıştı. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada PE şunları duyurmuştu:

“(…)İstanbul’un değişik yerlerinde çalışmakta olan Patronların Ensesindeyiz İnşaat İşçileri Dayanışma Ağı’ndaki işçiler işten çıkarılan arkadaşımıza memleketine ulaşabilmesi için dayanışma sağlamıştır. Arkadaşımız memleketine, ailesinin yanına dönüyor.

Şantiyenin Ataköy İDO yatakhanelerindeki koğuşlar dün temizlendi, boyandı ve eksikleri giderildi. Menüde de döner ekmek vardı. Şantiyedeki işçilerden gelen son haber bu şekilde”

“GÖKYÜZÜNE UZANANLAR”: KULE VİNÇ İŞÇİLERİ PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ’DE ÖRGÜTLENİYOR

2020 yılında kule vinç emekçileri de örgütlendi. Ağır ve riskli çalışma şartlarına sahip, Türkiye’nin dört bir yanında ve yurtdışında yerin metrelerce üstünde çalışan kule vinç emekçileri bir araya gelerek Patronların Ensesindeyiz Kule Vinççiler Dayanışma Ağı’nı kurdular.

RİYAD METROSU İŞÇİLERİ KAZANIYOR

Riyad Metrosu’nda çalışan inşaat işçileri, kölelikten hallice sistemin getirdiği çalışma rejimine ve alacaklarını alamamalarına karşı mücadele verdiler. Doğuş İnşaat’ın arkasına Türk hükümetini ve Suudi Arabistan sermayesini alarak yürüttüğü projede emekçiler, Patronların Ensesindeyiz’e ulaşıp bir komite kurarak mücadele ettiler. Komite Türkiye’de işçilerin aileleriyle de temasa geçerek mücadeleyi büyüttü. Komiteyle beraber hareket eden işçilerin mücadelesi sonucu, Doğuş İnşaat baskılara dayanamayarak işçilerin haklarını kabul etti ve işçilerin memleketine dönüşünü sağladı.

KUVEYT’TE HAVAALANI İNŞA EDENLER, SALGIN KOŞULLARINA KARŞI LİMAK’IN ENSESİNDEYDİ 

Limak’ın Kuveyt Havaalanı İnşaatı’nda çalışan inşaat işçileri Patronların Ensesindeyiz ile irtibata geçmiş, alacaklarının tamamen ödenmesi ve memleketlerine dönmek için iş bırakmıştı. Koronavirüs salgını için hiçbir önlem almayan fakat haklarını vermeden işçileri ücretsiz izne yollayan şirkete karşı emekçiler bir araya gelmiş, alacaklarını isteyen bir işçiye şiddet uygulanması üzerine iş bırakma eylemine gitmişti. Mücadele sonuç verdi: İşçiler, patronların ensesinde durdular, kazandılar.

RUSYA’DA GAZ TESİSİ İNŞAATINDA ÇALIŞAN İŞÇİLER ÖZEL UÇAKLA MEMLEKETE DÖNDÜ

Yapımını Rönesans ve Yamata inşaatın üstlendiği gaz işleme tesisi inşaatında çalışan yaklaşık 1500 işçinin korona testinin pozitif çıktığı şantiyede işçiler Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak önlem alınmamasına karşı mücadele ettiler. Komite, durumu ağır olan üç işçinin memleketine dönmesi için verdikleri mücadele başarıyla sonuçlanmış, Türkiye’den işçilerin ailesinin de mücadeleye katılmasıyla beraber, Sağlık Bakanlığı özel uçak ayarlamış ve işçileri Türkiye’ye getirmiştir.

DÜNYAYI GİYDİRENLER: TEKSTİL EMEKÇİLERİ PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ’LE BULUŞUYOR

İzmir Çiğli Atatürk OSB’de bulunan, Üniteks ve Cu Tekstil gibi firmalarla iş yapan ZARA, H&M, Bershka, Tommy Hilfiger, Decathlon, Mango markalarının ürünlerinin baskılarını ve nakış işlemelerini yapan Çelik Nakış fabrikasında yaklaşık 130 işçi çalışıyordu. 23 Aralık günü Çelik Nakış patronu Osman Çelik fabrikadaki makinelerle birlikte fabrikadan kaçınca Patronların Ensesindeyiz Ağı ile iletişime geçen işçiler mücadele kararı aldılar. Zara önündeki eylemleriyle dikkat çeken fabrikanın baskı bölümünde çalışan işçilerin mücadelesi haklarının büyük kısmının almasıyla sonuçlandı. İşçiler kazanımlarını TKP Çiğli İşçi Evi’nde yaptıkları bir açıklama ile duyurdular.

BİR KAZANIM DAHA: EFEMERT TEKSTİL İŞÇİLERİ KAZANDI

İzmir Bornova’da faaliyet yürüten Efemert Tekstil’de Mart ayına ilişkin ücret alacakları ödenmeyen işçiler Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak, Mart ayı maaşlarına ilişkin yalnızca 800 lira ödeme yapıldığını, alacakları ödenmeyince Haziran ayında işten ayrıldıklarını belirtmişti. Şirket yetkilileri tarafından ödeme sözü verilmesine rağmen Eylül ayına kadar herhangi bir ödeme yapılmamış, işçiler oyalanmıştı. PE Ağı’na ulaşan işçilerin mücadelesi sonuç verdi. Eksik kalan maaş ödemeleri ve fazla mesai ücretleri Efemert Tekstil tarafından ödendi.

OTELLERDEN SES VAR!

Prince Group’a ait Euphoria oteller zincirinde çalışan işçiler, 2019’a ait maaş ödemelerini alamadıklarını belirtmişlerdi. Patronların Ensesindeyiz’in takipçisi olduğu hak gaspı, işçilerin uzun süre verdikleri mücadeleyle birlikte olumlu sonuçlandı. Euphoria oteller zincirinin emekçileri, Prince Group’tan maaş ödemelerinin tamamını aldılar.

İSTANBUL OTEL EMEKÇİLERİ BİR ARAYA GELİYOR, PATRONLAR GERİ ADIM ATIYOR

El değiştirdiği günden beri sigortasız çalıştırılan ve Koronavirüs salgını sonrası durumları iyice belirsiz hale gelen The Peak Hotel Taksim işçileri Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’na ulaşarak işyerlerinde yaşanan hak gasplarını aktarmış, İstanbul Otel Emekçileri Dayanışma Ağı’na katılmışlardı. Patronların Ensesindeyiz Ağı’nda yapılan haber sonrası Maliye Bakanlığı’ndan görevlilerin otele giderek incelemelerde bulunmasının patronun keyfini epey kaçırdığını söyleyen işçiler mevcut çalışanların sigortalarının yapıldığını ve tüm çalışanlara sigortasız çalıştırıldıkları günler için ödenecek ücretin ödenmeye başlandığını aktardı.

DAYANIŞMA AĞLARI VE BİRLİK SENDİKASI, 2021’İ KAZANDIRACAK! 

2020 yılı emekçiler için sadece kâbus olmadı. Emekçiler mücadele ettiler, dayanışmayı büyüttüler ve Patronların Ensesindeyiz Ağı’nda örgütlendiler. Gelecek yılı kazanmak için birçok yeni komite ve dayanışma ağı kurulurken, tüm işçilerin birliğini sağlayacak olan Birlik Sendikası kuruldu.

Madame Coco mağazalarında PE işyeri komitesi kuran emekçiler Birlik Sendikası’na katıldılar. Espresso lab işçileri işyeri komitesi kurdular. Sadece salgınla değil akılsızlık üreten kapitalizmle de mücadele eden sağlık emekçileri hastane hastane PE Salgın Dayanışma ve Haberleşme Ağlarını kurdular.

Kafe Bar Emekçileri SGK önlerinde “Yaşamamız için de tedbir almak zorundasınız” dediler, emekçi kardeşlerini PE Kafe Bar Emekçileri Dayanışma Ağı’na davet ettiler.

2020 yılında bütün duvarları çatırdayan düzen için 2021 zorlu bir yıl olacak. Çünkü emekçiler Patronların Ensesinde olmak konusunda çok daha kararlı duruyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yamata şantiyesi

Rönesans ve Yamata İnşaat’ın Rusya’daki şantiyesinde yaşanan iş cinayetleri hakkında verilen soru önergesi yanıtsız bırakıldı

Rusya Amur bölgesinde bulunan Yamata Yatırım ve Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği doğal gaz işleme şantiyesinde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x