DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Patronların Ensesindeyiz Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağları örgütleniyor

Boyun Eğme dergisinin 246. sayısında kültür sanat emekçilerinin oluşturduğu dayanışma ağlarına yer verildi. Haberin tamamını aşağıda okuyabilirsiniz.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’nın çağrısı ile Türkiye’nin pek çok kentinde kültür sanat emekçileri dayanışma ağlarında buluşmaya, sorunlarını tartışıp güncel ve yarına dönük mücadele başlıklarını ortaklaştırmaya, birlikte üretmenin yollarını aramaya devam ediyor.

Pandemi ile birlikte set işçileri, müzisyenler, tiyatro emekçileri, yayınevi çalışanları ve daha pek çok emekçi ile kültür sanat emekçilerinin sürdüğü güvencesiz ve geleceksiz yaşam bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Kimi enstrümanını, fotoğraf makinesini, kamerasını, bilgisayarını, kostümünü, dekorunu sattı, kimi evini kapatıp ailesinin yanına döndü. Sigortaları yapılmayan, kendilerini koruyacak bir sözleşmeleri bulunmayan, emeklerinin karşılığı olarak yaşamalarını ve üretimlerini sürdürmelerini sağlayacak standartta bir ücrete sahip olmayan kültür sanat emekçileri, dayanışma ağlarında bir araya gelmeye başladı.

FARKLI DİSİPLİNLERDEN TÜM EMEKÇİLER

İstanbul, Ankara ve Adana’da kuruluşlarını duyuran PE Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağları, kültür sanat emekçilerinin yaşamakta olduğu sorunların kaynağı olarak piyasayı ve gericileşmeyi öne çıkarıyor. Anlık değil pandemi sonrasını da kapsayan bir mücadele çerçevesi sunması, farklı kentlerde ve kültür sanat alanının farklı disiplinlerinden tüm emekçileri kapsayan çalışmaları bir araya getirerek hem deneyim aktarımına hem de ortak, güçlü, birleşik bir mücadeleyi yükseltmeye olanak vermesi açısından umut veriyor.

Kültür sanat emekçileri belli disiplinlere, kısır mesleki tartışmalara, alandaki emekçilerin çok dar bir kesimini temsil eden biçimlere sıkışan mevcut örgütlenmeleri aşan kolektif bir mücadele kültürünü yeşertirken sendikalaşmayı da gündemine almış durumda.

İstanbul Beyoğlu Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı pandeminin ilan edilmesinin hemen ardından kuruldu. İlk toplantılarının ardından taleplerini netleştiren emekçiler Beyoğlu’nun mahallelerine kültür sanat emekçilerinin taleplerini kısaca anlatan afişler astı; işsiz kalan, açlığa terk edilen müzisyenler adına bir bildiri yayınladı. “Üretim gücümüzü de kullanacağız” diyen kültür sanat emekçileri çalışmalarını Beyoğlu Semt Evi ile ortaklaştırarak mahallelerindeki emekçiler için enstrüman ve sanat atölyeleri düzenlemeyi, emekçilerle birlikte üreterek sergiler açmayı planlıyor.

Adana Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı geçtiğimiz haftanın başında yola çıktığını duyurdu. Ağırlığı müzisyenlerden oluşan emekçiler, pandemi gibi olağanüstü bir dönemden geçerken aslında çalışma koşullarının ne kadar zor ve güvencesiz olduğunu, omuz omuza mücadele etmeden güvenceli ve insani koşullarda çalışma haklarını alamayacaklarını ifade ettiler. “Geçinemiyoruz” başlığı ile çeşitli açıklamalar yaparken, Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’nda örgütlenmeyi ve sendikalaşma gündemini çalışmalarının hedeflerine aldılar.

Ankara Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı, Ankaralı müzik emekçileri buluşması ile yola çıktı. Öncesinde birkaç haftalık bir çalışma ile ve birebir görüşülerek müzik emekçilerine pandemiye özel ve genel sorunları ile bir dayanışma ağında yer almayı isteyip istemeyecekleri sorulmuştu. Alınan yanıtlarda öne çıkan başlıklar derlendikten sonra müzik emekçileri bunları tartışmak ve birlikte çözüm üretmek üzere bir çevrimiçi buluşmaya davet edildi. Buluşmada alandaki sorunlarını müzik emekçilerinin evrensel talepleri, pandemi dönemi boyunca yapılabilecekler ve pandemi sonrasında yapılabilecekler şeklinde üç bölümde ele alan katılımcılar on beş günde bir çevrimiçi buluşmalarına devam edecek.

Henüz bir dayanışma ağı oluşturmamakla birlikte farklı disiplinlerden kültür sanat emekçileri Antalya’da da bir çevrimiçi buluşmada bir araya geldi. Özellikle otellerde ve kafe-barlarda çalışan kültür sanat emekçilerinin pandemi ile birlikte yaşadıkları sorunlarını tartıştığı buluşma, kolektif bir düşünme ve tartışma sürecini başlatması açısından önem taşıyor. Antalyalı kültür sanat emekçileri bu vesileyle şimdiden kendi içlerinde yardımlaşma ve dayanışma örnekleri oluşturmaya başladı.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yamata şantiyesi

Rönesans ve Yamata İnşaat’ın Rusya’daki şantiyesinde yaşanan iş cinayetleri hakkında verilen soru önergesi yanıtsız bırakıldı

Rusya Amur bölgesinde bulunan Yamata Yatırım ve Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği doğal gaz işleme şantiyesinde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x