DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Adana Kafe Bar Emekçileri Dayanışma Ağı’na çağrı

Salgın öncesinde de güvencesiz ve esnek çalışmanın yoğun olduğu kafe-bar sektöründe çalışan emekçiler, iktidarın salgın sürecini doğru yönetememesinin en büyük mağdurlarından olduklarını belirterek Patronların Ensesindeyiz Kafe Bar Emekçileri Dayanışma Ağı’nda bir araya geldi.

Adana Kafe Bar Emekçileri Dayanışma Ağı’nda bir araya gelen emekçilerin talepleri şöyle;

Normal zamanda dahi iş yükünün ve baskının arttığı, güvencesiz çalıştırmanın tavan yaptığı, ücretlerin ilk fırsatta kısıldığı koşullarda geçimini sağlamaya çalışan emekçilerin önemli bir bölümü son kısıtlamalarla beraber işten çıkarıldı. Bu süreçte işsiz kalan kafe bar emekçileri olarak geçim sorunuyla karşı karşıya geldik. Bazı paket servisin devam ettiği işyerlerindeyse sigortasız çalışma veya salgına karşı alınmayan önlemler altında çalışmak zorunda bırakılıyoruz. Bütün bu sebeplerden dolayı kafe bar emekçileri olarak aşağıda yer alan talepler etrafında mücadele etmek üzere bir araya geliyoruz.

  • Salgın yönetiminde patronların çıkarlarının ilk sıraya yazılmasıyla beraber biriken faturalar, kredi borçları ve ev kiraları karşısında çaresizliğe itilen emekçiler olarak insanca yaşanabilecek bir ücret talep ediyoruz.
  • Ücretsiz izin zorbalığının, Kısa Çalışma Ödeneği fırsatçılığının, sigortasız çalıştırmanın son bulmasını ve paket servisin devam ettiği iş yerlerinde salgına karşı önlemlerin alınmasını istiyoruz.
  • Yalnızca salgın için değil, insanca yaşayabilmek için de tedbir alınmasını istiyoruz.

Adana’da çalışan tüm kafe bar emekçilerini PE Adana Kafe Bar Emekçileri Dayanışma Ağı’na katılmaya çağırıyoruz.

PE Adana Kafe Bar Emekçileri Dayanışma Ağı

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yamata şantiyesi

Rönesans ve Yamata İnşaat’ın Rusya’daki şantiyesinde yaşanan iş cinayetleri hakkında verilen soru önergesi yanıtsız bırakıldı

Rusya Amur bölgesinde bulunan Yamata Yatırım ve Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği doğal gaz işleme şantiyesinde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x