DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Ankara Dubh Linn Via Flat isimli bar işçilerin ücretini ödemiyor

İşletmesi Keyfimekan Restaurant A.Ş.’ye bağlı Dubh Linn Via Flat isimli bar aylardır çalışanların ücretlerini ödemiyor.

Armada Yaşam Sokağı Dubh Linn Via Flat isimli mekânda çalışan emekçiler Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’na ulaşarak, çalıştıkları yerden aylardır maaş alamadıklarını, ikinci kısıtlamalara kadar kendilerini oyalayan işyerinin, mekânın kapanmasıyla beraber kendilerini hiç muhatap almadıklarını ilettiler. Hem işyerlerinde yaşadıkları haksızlığı, hem de bunun uzantısı olarak yaşadıkları geçim zorluğunu işçiler şöyle ifade etti:

A.Z:

Pandemiden sonra iyice zor koşullarda ve çok az personel ile çalışmaya zorlandık, uzun süredir zaten geciken ücretlerimizi, son 3 ay hiç ödemeyerek daha da büyük bir mağduriyet oluşturdular. Ben de dahil çoğumuzu ücretsiz izne çıkardılar. İlk normal dönem başladığında ise bir kısmımızın ücretsiz iznini devam ettirerek, hem bizi mağdur ettiler, hem de çalışan arkadaşlarımızın daha zor koşullarda çalışmasına neden oldular.

U.S:

Ankara Via Flat Dubh Linn iş yerinde çalışan bir personelim. Şu an işveren tarafından ben ve çalışan arkadaşlarımız maaşlarımız ödenmediği için mağdur durumdayız. Kendimiz emek vererek çalıştığımız iş yerinden, verdiğimiz emeklerin karşılığını maalesef alamadık. İşverenin durumu iyi olduğu halde bizi mağdur etmesi kısaca üzdü bizi. Ücretsiz izne çıkarıldığım için aylardır ne devlet tarafından ne de işveren tarafından herhangi bir ödenek alamıyorum. İlk kapanmadan sonra beni ücretsiz izne çıkarmış olmalarına rağmen, hala bu durumu bana tebliğ etmiş değiller. Benimle aynı durumda olan birkaç arkadaşımız daha var. Aylardır hiçbir yerden tek kuruş gelir elde edemeden yaşamaya çalışıyoruz.

D.R:

Dubh linn via flat’ta yaklaşık 3 ay çalıştım. Part time akşamcı olarak çalıştığım zaman her şey hoş gözüküyordu ancak zamanla gerçekler ortaya çıktı. Öncelikle full time çalışmaya geçip sabahçı olduğumda sabahçıdan her şeyi yapmasını istediklerini fark ettim. Zaten çok az eleman olduğu için tek kişi sabahçı her işi yapmak zorundaydı ve çok yorucuydu. Daha önceki sabahçı 2 arkadaşın da neden işten çıktığını anlıyordum.

Daha önce bar garsonluğu yapmadığım için iki kez bira düşürdüğümü hatırlıyorum, ilkinde de sinir olan sevgili patron, ikinci düşürdüğümde muhasebeci aracılığıyla üstüme borç yazmıştı. Daha önce böyle bir muamele görmedim ve hiçbir mekânda da düşen kırılan bir şeyin hesabının yapıldığını görmedim, hele ki 30 liraysa.

Full time olarak çalıştığım süre yani eylül ekim ayları maaşlarım hiçbir zaman hesabıma yatmadı, diğer arkadaşlarım gibi muhasebeciyle haftalarca konuşmama, aramama rağmen aldığım cevap hep haftaya oldu. Kendileri zor durumda olduklarını, şirkete para gelmesini beklediklerini söylediler ancak bunun yalan olduğunu hepimiz biliyoruz. Kendilerinin tüm hayatlarını geçirecek kadar paraya ve maddi manevi kaynağa sahip olduklarını biliyoruz, ailesinin de yatlarından, katlarından haberimiz var. Bu işin böyle gitmeyeceğini düşünerek, aynı durumdaki arkadaşlarımla iletişime geçtim ve PE ye ulaşarak süreci başlattık. Bu haksızlık ve sömürü kimsenin yanına kâr kalmayacak, kimse emeğimizi çalamaz. Hukuki olarak da, toplu bir şekilde süreci başlatıyoruz. Sadece şu anda buraya konuşan arkadaşlarımız değil, mutfakta çalışanlar, salonda çalışan garsonlar, müdür de dahil hepimiz aynı durumdayız.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x