DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

İşçinin Hukuk Köşesi

ŞİDDET, TACİZ, MOBBİNG…

EMEKÇİ KADINLARIN HAKLARI VAR

Çalıştığım işyerinde patronum tarafından cinsel tacize uğradım, buna karşı ne yapabilirim?

Cinsel taciz, kadının işyerinde isteği dışında cinsel içerikli şakalara, hakaret ve küfürlere, sözlü ya da fiziksel temasa maruz kalmasıdır. İşyerinde cinsel tacize uğradığınızda, hem size karşı bir suç işlenmiş, hem kişilik haklarınız çiğnenmiş, hem de çalıştığınız işyeriyle aranızdaki iş ilişkisi sakatlanmış olur. Böyle bir durum karşısında, tacize dair tüm delilleri toplamalı, varsa mesaj veya notları saklamalısınız. İşyerindeki diğer kadın çalışanları durumdan haberdar etmek, hem onları da taciz tehlikesine karşı uyarmak hem de birlikte dayanışma oluşturmak adına önemlidir. Tacize uğradığınızda, kıdem tazminatınız ve tüm işçilik alacaklarınızı da isteyerek derhal iş sözleşmesini feshedebilirsiniz. Aynı zamanda, tacizci patronunuzu Savcılığa şikayet edebilirsiniz. Ceza Kanunu’na göre cinsel taciz suçunun cezası 3 aydan 2 yıla kadar hapistir. Eğer bu suç “aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle” işlenmişse, ki patron tacizi bu kapsama girer, ceza yarı oranında artırılır. Son olarak, hem vücut bütünlüğünüz hem de kişilik haklarınız ihlal edildiği için patronunuza karşı hukuk mahkemelerinde maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.

İş arkadaşım tarafından tacize/fiziksel şiddete uğradım, ne yapabilirim?

İş hukukuna göre patronların işçinin sağlığı, yaşamı ve vücut bütünlüğünü koruma yükümlülüğü vardır. Patron işyerinde cinsel tacizi ve şiddeti önleyecek bir çalışma ortamı tesis etmek zorundadır. İşyerinde taciz veya şiddetle karşılaştığınızda durumu derhal amirinize veya yöneticinize yazılı olarak şikayet etmeli, gerekli önlemlerin alınmasını talep etmelisiniz. Şiddete maruz kaldıysanız, en yakın hastaneye giderek darp raporu almanızda da yarar var. Eğer şikayetinize rağmen gerekli önlemler alınmazsa, kıdem tazminatınız ve tüm işçilik alacaklarınızı da talep ederek işten ayrılma hakkınız doğar. Gerekli önlemleri almayan patronunuza karşı, hukuk mahkemelerinde maddi ve manevi tazminat davası açabilir ve onu ALO 170 hattına şikayet edebilirsiniz. Yine sizi darp eden/taciz eden kişi hakkında, Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

İşyerinde mobbinge maruz kaldığımı nasıl anlarım?

İşyerinde haksız suçlama, aşağılayıcı ve kaba ifadelerle hitap etme, saygınlığına zarar verme, küçük düşürme, fazla iş yükleme, sık sık görev yeri ve tanımını değiştirme, mesleki tecrübesine uygun olmayan pozisyonlarda çalıştırma gibi eylemlerle karşı karşıyaysanız, mobbinge uğruyorsunuz demektir. Bunu fark ettiğiniz anda, buna tanık olan iş arkadaşlarınızla konuşarak destek istemeli, mobbinge dair varsa yazılı mesajları, e-posta içeriklerini, evrakları delil olarak saklamalısınız. Mobbing işçiye, kıdem tazminatı ve tüm işçilik alacaklarını alarak iş ilişkisini sonlandırma hakkı verir. Ayrıca, uğradığınız mobbing herhangi bir ayrımcılık içeriyorsa, dört aylık ücretiniz tutarında ayrımcılık tazminatı da isteyebilirsiniz. Mobbing ve taciz, ispatlanması zor olgular olduğundan mahkemede işçinin bunlara maruz kaldığını ispatlaması değil, işyerinin mobbing veya taciz yaşanmadığını ispatlaması gerekir. Dava sonunda mobbinge uğradığınıza hükmedilirse, mobbing uygulayan işyerine karşı maddi ve manevi tazminat davası da açabilirsiniz.

Uzaktan eğitim sürecinde benim bakım ve gözetimim olmadan evde tek başına kalamayacak olan bir çocuğum var; çocuğumun yanında olabilmek için işyerinden izin talebinde bulunabilir miyim?

Hem devlet hem de patronlarca sağlanmayan kreş hakkı yüzünden, küçük çocuğu olan pek çok kadın ne yazık ki pandemi döneminde haklarından vazgeçmek pahasına işten ayrılmak zorunda kaldı. Son düzenlemeye göre, İstanbul’da kamuda 10 yaş altı çocuğu olan kadınlar idari izinli sayılarak evden çalışabilecek. Düzenleme kamuda halen belirsizliğini korusa da, özel sektörde çalışan ve bakım ve gözetim gereksinimi duyan çocuğu bulunan kadın veya erkek emekçilerin benzer bir uygulama talep etmelerinin önünde hiçbir engel yok. Üstelik Türkiye’nin de taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 3. maddesi, “çocuğu ilgilendiren tüm faaliyetlerde çocuğun üstün yararının gözetilmesi” ilkesini başa koyuyor. Çocuğun üstün yararı gözetilerek, özel sektörde çalışan ebeveynler de pekala bir dilekçe ile uzaktan çalışmayı, mümkün değilse çalışma saatleri düşürülerek kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılmayı, en son çare olarak da İş Kanunu’nun Geçici 10. maddesi çerçevesinde nakdi ücret desteği alarak ücretsiz izinli sayılmayı talep edebilirler. İşçiler bu taleplerinden ötürü işten çıkarılamazlar. Taleplerin ne oranda işleme konacağını ise, kuşkusuz talepte bulunanların sayıca çok olmaları, yani işyerindeki örgütlülük düzeyi belirleyecek.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yamata şantiyesi

Rönesans ve Yamata İnşaat’ın Rusya’daki şantiyesinde yaşanan iş cinayetleri hakkında verilen soru önergesi yanıtsız bırakıldı

Rusya Amur bölgesinde bulunan Yamata Yatırım ve Rönesans Holding’in yapımını üstlendiği doğal gaz işleme şantiyesinde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x